„Bieg Katorżnika”, wzorowany na naborze do jednostek specjalnych, zyskał nowe atrakcje

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Organizowany od ośmiu lat „Bieg Katorżnika” zyskał nowe atrakcje - informują organizatorzy. W
imprezie wzorowanej na naborze kandydatów do jednostek specjalnych, zawodnicy muszą pokonać ok. 10 km w bagnie po pas. Po drodze zmagają się z wymyślnymi przeszkodami przygotowanymi przez naturę oraz organizatorów.

W tym roku dodano jeszcze elementy z kursów SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape – Przetrwaniem, Unik, Opór Ucieczka) dla żołnierzy elitarnych jednostek wojskowych. Stu śmiałków nocą będzie „uciekać z niewoli”.

Nasz klub działa przy Jednostce Wojskowej Komandosów. Promujemy więc służbę w elitarnych jednostkach wojskowych. Pomimo, że startujących dosłownie mieszamy z błotem, z roku na rok przybywa chętnych. Impreza jest w sierpniu, ale 800 zawodników do głównych konkurencji zgłosiło się już w cztery godziny po otwarciu listy startowej. A było to w lutym!

– mówi Zbigniew Rosiński, wiceprezes Wojskowego Klubu Biegacza „Meta” z Lublińca, jeden z pomysłodawców imprezy i uczestnik wszystkich edycji.

Z zapełnieniem miejsc nie ma żadnych problemów. W imprezie organizowanej późnym wieczorem w sobotę (11 sierpnia) oraz w niedzielę (12 sierpnia) w Kokotku, w pobliżu Lublińca (woj. śląskie) wystartuje ponad tysiąc osób. Trasa biegu nie jest długa, ale biorąc pod uwagę skalę trudności i liczbę przeszkód terenowych, to będzie prawdziwe wyzwanie. Najlepsi dotrą na metę po prawie dwóch godzinach. Co roku kilkunastu biegaczy odnosi kontuzje. Zazwyczaj są to rany cięte i skręcenia, a niekiedy nawet wychłodzenie organizmu

– opowiada Zbigniew Rosiński.

Te trudności nie zrażają chętnych. Odwrotnie. W pierwszej edycji, w 2005 r. wystartowało 50 zawodników. Rok później – 105. W 2007 r. było ich ponad 450. W 2010 r. padł rekord, w „lublinieckiej dżungli” rywalizowało 1204 biegaczy. Organizatorzy liczą na tłumy kibiców. W ramach rodzinnego pikniku będą oni mogli zobaczyć nowoczesny sprzęt wojskowy. Jedną z największych atrakcji będą quady które żołnierze jednostek specjalnych używają m.in. w Afganistanie.

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.