Pielgrzymi odnowili „Groby Pątnicze” z 1792 roku. Wstrząsająca historia zbrodni dokonanej przed 200 laty na Polakach

Radomscy pielgrzymi odnowili "Groby Pątnicze" - nagrobek upamiętniający wymordowanie uczestników warszawskiej pielgrzymki, którzy w 1792 roku podążali na Jasną Górą. Zbiorowa mogiła znajduje się na trasie do Częstochowy, w odległości 10 kilometrów od Świętej Anny pod Przyrowem w kierunku Mstowa.

Inicjatywa odnowienia pomnika wyszła do pielgrzymów grupy pallotyńskiej. -

W ubiegłym roku mieliśmy nocleg w Krasicy, zapaliliśmy znicze na grobach i wówczas zrodziła się myśl odnowienia tego miejsca. Dzięki współpracy ludzi dobrej woli wykonaliśmy w kwietniu nowy krzyż, który został poświęcony na rocznicę beatyfikacji bł. Jana Pawła. Uporządkowaliśmy również miejsce wokół grobów. Umieściliśmy też tablicę informacyjną. To szczególna forma upamiętnienia zamordowanych osób

– powiedział Piotr Kulkowski, pilot grupy 11.

Historia tego miejsca wiąże się z pierwszym rozbiorem Polski. Był to okres ograniczeń ruchu ludności, kiedy toczyły się przetargi do którego z zaborców ma należeć Częstochowa. W tym czasie Prusacy przystąpili do zajmowania tej części Polski, a w 1792 roku wymordowana została cała Pielgrzymka Warszawska. Akcję tę potraktowano jako egzekucję polityczno-wojskową, a zabitych pochowano na miejscu tragedii. Do dzisiaj nie ma pewności, czy mordu dokonali Prusacy czy Kozacy. Z życiem nie uszedł żaden z pielgrzymów, który mógłby zidentyfikować sprawców. Nie są znane też liczby zamordowanych.

Z biegiem czasu na miejscu mordu postawiono krzyż z napisem "Rok 1792", a 13 lipca 1935 roku wzniesiono pomnik w kształcie krzyża. Na granicie wyryto słowa:

Tu spoczywają zwłoki Kompanii Warszawskiej wymordowanej w roku 1792.

Pomnik ufundowała jako wotum dziękczynne za uzdrowienie, wielokrotna pątniczka Kazimiera Stępniakowa, a pole pod pomnik ofiarował Walenty Pryga z Mokrzeszyc. Poświęcenia pomnika dokonał o. Alfons Jędrzejewski, paulin z Jasnej Góry. Każdego roku pielgrzymi zdążający na Jasną Górę zatrzymują się na miejscu męczeństwa, zwanym "Groby Pątnicze" na modlitwę za pomordowanych.

gim, KAI

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.