Pielgrzymi odnowili „Groby Pątnicze” z 1792 roku. Wstrząsająca historia zbrodni dokonanej przed 200 laty na Polakach

Radomscy pielgrzymi odnowili "Groby Pątnicze" - nagrobek upamiętniający wymordowanie uczestników warszawskiej pielgrzymki, którzy w 1792 roku podążali na Jasną Górą. Zbiorowa mogiła znajduje się na trasie do Częstochowy, w odległości 10 kilometrów od Świętej Anny pod Przyrowem w kierunku Mstowa.

Inicjatywa odnowienia pomnika wyszła do pielgrzymów grupy pallotyńskiej. -

W ubiegłym roku mieliśmy nocleg w Krasicy, zapaliliśmy znicze na grobach i wówczas zrodziła się myśl odnowienia tego miejsca. Dzięki współpracy ludzi dobrej woli wykonaliśmy w kwietniu nowy krzyż, który został poświęcony na rocznicę beatyfikacji bł. Jana Pawła. Uporządkowaliśmy również miejsce wokół grobów. Umieściliśmy też tablicę informacyjną. To szczególna forma upamiętnienia zamordowanych osób

– powiedział Piotr Kulkowski, pilot grupy 11.

Historia tego miejsca wiąże się z pierwszym rozbiorem Polski. Był to okres ograniczeń ruchu ludności, kiedy toczyły się przetargi do którego z zaborców ma należeć Częstochowa. W tym czasie Prusacy przystąpili do zajmowania tej części Polski, a w 1792 roku wymordowana została cała Pielgrzymka Warszawska. Akcję tę potraktowano jako egzekucję polityczno-wojskową, a zabitych pochowano na miejscu tragedii. Do dzisiaj nie ma pewności, czy mordu dokonali Prusacy czy Kozacy. Z życiem nie uszedł żaden z pielgrzymów, który mógłby zidentyfikować sprawców. Nie są znane też liczby zamordowanych.

Z biegiem czasu na miejscu mordu postawiono krzyż z napisem "Rok 1792", a 13 lipca 1935 roku wzniesiono pomnik w kształcie krzyża. Na granicie wyryto słowa:

Tu spoczywają zwłoki Kompanii Warszawskiej wymordowanej w roku 1792.

Pomnik ufundowała jako wotum dziękczynne za uzdrowienie, wielokrotna pątniczka Kazimiera Stępniakowa, a pole pod pomnik ofiarował Walenty Pryga z Mokrzeszyc. Poświęcenia pomnika dokonał o. Alfons Jędrzejewski, paulin z Jasnej Góry. Każdego roku pielgrzymi zdążający na Jasną Górę zatrzymują się na miejscu męczeństwa, zwanym "Groby Pątnicze" na modlitwę za pomordowanych.

gim, KAI

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...