Zakłady Azotowe Puławy - nie ma zgody na wrogie przejęcie

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. G. Stachacz
fot. G. Stachacz

Rada pracowników Zakładów Azotowych Puławy nie zgadza się na konsolidację, której liderem byłyby ZA Tarnów - wynika ze stanowiska rady, które przesłano do resortu skarbu państwa.

"Nie zgadzamy się na to, by Zakłady Azotowe Puławy odegrały w konsolidacji rolę spółki przejmowanej przez ZA Tarnów"

- napisano.

Zdaniem pracowników puławskich Azotów, to ZA Puławy mają pozycję rynkową i kondycję ekonomiczną, która predestynuje firmę do dominującej roli w procesie tworzenia silnego podmiotu nawozowo - chemicznego. Uważają, że włączenie do grupy Tarnów nie przyniesie spółce korzyści, a tylko krótko okresowo ochroni ją przed wrogim przejęciem.

Podobne stanowisko wystosowały związki zawodowe spółki. W ich opinii ZA Puławy powinny być podmiotem, a nie przedmiotem w procesie konsolidacji.

Poseł Jarosław Żaczek z Solidarnej Polski napisał w liście do premiera Donalda Tuska, że łącząc Azoty Tarnów i Puławy "Skarb Państwa zamierza pozbyć się pakietu większościowego w najlepszej firmie tej branży - Zakładach Azotowych Puławy SA - jedynie dla tymczasowego i niepewnego sposobu rozwiązania problemu, który sam swoimi działaniami stworzył".

Dodał, że zamiana akcji Puław i Tarnowa ma zwiększyć udział Skarbu Państwa w Azotach Tarnów z ok. 32 proc. do ok. 40 proc. Tymczasem - zdaniem posła - bronić interesu Skarbu Państwa w tych spółkach przed wrogim przejęciem można jedynie posiadając większościowy pakiet.

"Zwracam się więc ze stanowczym żądaniem do Pana Premiera, aby kierowany przez Pana rząd niezwłocznie podjął działania mające na celu realną, a nie fikcyjną obronę branży przed wrogim przejęciem"

- napisał poseł.

Jego zdaniem należy przeprowadzić konsolidację Ciężkiej Syntezy Chemicznej wokół Azotów Puławy, a nie spółki z Tarnowa.

Dodał, że w najbliższym czasie złoży do Najwyższej Izby Kontroli wniosek o wszczęcie kontroli w sprawie "niektórych aspektów zarządzania i tzw. konsolidowania podmiotów Ciężkiej Syntezy Chemicznej w ostatnich lat oraz na temat działań, jakie rząd do tej pory podjął w celu realnego zapobieżenia wrogiemu przejęciu tych zakładów przez jakikolwiek podmiot".

Zakłady Azotowe w Tarnowie w połowie lipca wezwały do sprzedaży akcji ZA Puławy, stanowiących 32 proc. walorów spółki, po 110 zł za akcję.

Ponadto Tarnów planuje zaoferować akcjonariuszom Puław akcje nowej emisji, w wyniku czego będzie mógł zwiększyć udział w akcjonariacie Puław do 100 proc. głosów na WZ. Parytet wymiany ma wynieść 2,5 akcji Tarnowa za 1 akcję Puław.

Plany konsolidacji obu spółek chemicznych wspiera Skarb Państwa.

PAP/run

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych