Tablica poświęcona powstańcom odsłonięta w Płocku. "Złożyli daninę krwi po to, by kraj ocalał. Tak wielkie jest prawo do wolności."

fot. PAP/Rafał Guz
fot. PAP/Rafał Guz

Tablicę dedykowaną uczestnikom Powstania Warszawskiego i żołnierzom Armii Krajowej poświęcił 5 sierpnia w kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku bp Piotr Libera. W homilii mówił, że powstanie było „wołaniem o prawo do wolności”. Uroczystość z udziałem kombatantów, władz miasta i parlamentarzystów była podsumowaniem płockich obchodów 68. rocznicy powstańczego zrywu.

„Powstanie Warszawskie było wołaniem o prawo do wolności. 68 lat temu zostało dane najdobitniejsze świadectwo naszego dążenia do wolności. Stało się ono ofiarą ocalenia tych, co zginęli i tych, co przeżyli. Złożyli daninę krwi po to, by kraj ocalał. Tak wielkie jest prawo do wolności. Złożył je w naturze człowieka sam Bóg”

- głosił bp Libera w kościele na „Górkach” w Płocku. 

Akcentował, że słowo „powstanie” oznacza walkę, ale przede wszystkim dramatyczną decyzję skrzywdzonego, pozbawionego Ojczyzny człowieka, który walczy o sprawy podstawowe: egzystencję, przetrwanie, godność człowieka.

„Dnia 1 sierpnia 1944 roku tysiące chłopców i dziewcząt powiedziało swoje `tak`, potwierdzając nim żołnierską przysięgę wierności i mocną wolę walki. Od tych młodych dziewcząt i chłopców można się było wiele nauczyć. Oni nie tylko walczyli, oni swoją postawą uczyli. Padali zabici. Ale byli niczym ziarno pszeniczne, które przyniosło owoc stokrotny”

- mówił hierarcha.

Bp Libera podkreślał także, że powstańcy szli do walki „za wiarę i Ojczyznę, chcieli budować zręby nowej Rzeczypospolitej, ale też budować relację między człowiekiem a Bogiem. Wzywali pomocy Matki Boskiej Kozielskiej, wili różaniec z chleba więziennego z obozu w Rembertowie, dawali przykład niezwykłej ofiary, „szańcem wiary” zaświadczyli o swojej niezłomnej woli „poświęcenia wszystkiego dla wywalczenia Ojczyźnie wolności i miłości”. Zdobyli się na ogromy heroizm i choć byli skazani na klęskę, to jednak „przegrali z godnością”, zostali pobici, ale „nie rozbici moralnie”. 

Przekonywał również, że Powstanie Warszawskie było „powstaniem wielkiej miłości i powstaniem najwyższej ofiary”, „powstaniem do życia całego umęczonego narodu”, choć „nieujarzmiona Warszawa zgorzała, aby była wolna”.

„W tych gorących sierpniach dniach i my pochylamy się nad każdą ofiarą, nad każdą kroplą krwi wsiąkającą w ziemię, nad każdym bólem i cierpieniem, nad każdym tchnieniem, które się wyrwało z piersi umierających powstańców. Sierpień przypomina o długu krwi przelanej”

- mówił bp Libera.


Poświęcił także płytę dedykowaną uczestnikom Powstania Warszawskiego i Armii Krajowej. Umieszczono na niej napis: „Tym, którzy odeszli – pozostali przy życiu. Gloria Victis. Związek Żołnierzy AK Mazowsze”. Znalazły się na niej najważniejsze symbole walki o niepodległość: na tle zburzonych murów jest mały powstaniec, oryginalny orzełek wybity w czasie powstania na Żoliborzu, odznaczenia m.in. Krzyż Walecznych, Order Virtuti Militari, krzyż Armii Krajowej, medal z przedstawieniem przewróconej figury Chrystusa niosącego krzyż. Ponadto znajduje się na niej 16 nazwisk powstańców wraz z pseudonimami konspiracyjnymi. 

Ks. Tadeusz Łebkowski, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku przypomniał, że w parafii mieszkają byli członkowie Armii Krajowej i uczestnicy Powstania Warszawskiego:

„Trzeba młodemu pokoleniu przypominać, że Powstanie Warszawskie to nie było powstanie w getcie, tylko zryw powstańczy polskiej Armii Krajowej. Tymczasem takie mylne przekonanie jest na przykład rozpowszechniane na zachodzie Europy”.

Poświęcenie tablicy w płockim kościele „na Górkach” odbyło się z okazji 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 70. rocznicy powstania Armii Krajowej. Uroczystość z udziałem kombatantów, władz miasta, parlamentarzystów zakończyła płockie obchody powstańczego zrywu w Warszawie w 1944 r.

KAI/Wuj

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.