Jarmark Jakubowy na imieniny patrona Olsztyna

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. wikipedia
fot. wikipedia

Jarmark Jakubowy i warsztaty poświęcone jednemu z dwunastu apostołów to atrakcje przygotowane z okazji imienin patrona Olsztyna obchodzonych w tym mieście w niedzielę. Według źródeł historycznych jego pierwsze wizerunki pojawiły się na pieczęciach kapituły warmińskiej już w XIV w.

Choć imieniny Jakuba przypadają 25 lipca, to obchody święta patrona miasta odbywają się w niedzielę. Na kilkudziesięciu kramach, ustawionych na uliczkach Starego Miasta, można kupić m.in. wyroby rękodzielnicze, miody i tradycyjny chleb oraz inne wypieki. Wystawcy przyjechali z Polski i zagranicy.

Mieszkańcy i turyści mogą się także zapoznać z postacią Świętego Jakuba. Oddział Muzeum Warmii i Mazur przygotował warsztaty, podczas których można wziąć udział w malowaniu na szkle herbu  miasta i lepieniu z masy solnej muszli - atrybutu św. Jakuba.

Według Andrzeja Wakara opisującego dzieje Olsztyna postać wędrowca widnieje na najstarszej pieczęci miasta pochodzącej z XIV wieku. Na późniejszych sylwetka św. Jakuba była przedstawiana w różnej formie, ale zawsze miał on w ręku kij pielgrzyma i muszlę.

Władze hitlerowskie poleciły usunąć tę postać z tarczy herbowej Olsztyna i wówczas zawierała ona jedynie półkrzyż całkowicie zespolony z wieżą gotycką. W czasach socjalizmu z kolei odebrano patronowi miasta atrybut świętości czyli aureolę, pojawiło się za to koło zębate i kłos jako symbole regionu rolno-przemysłowego. We współczesnej wersji herbu powrócono do chrześcijańskiego wizerunku patrona.

Św. Jakub, jeden z dwunastu apostołów, patronuje najważniejszemu kościołowi Archidiecezji Warmińskiej czyli bazylice mniejszej w Olsztynie. Odbywają się tam uroczystości diecezjalne z udziałem metropolity warmińskiego. Z Olsztyna rozpoczyna się szlak pielgrzymkowy świętego Jakuba, który wiedzie przez kraje Europy do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie znajduje się jego grób. Według tradycji Kościoła św. Jakub przybył do Hiszpanii szerzyć chrześcijaństwo.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych