Powstała w Izraelu partia piratów wystartuje w wyborach

fot. PAP / EPA
fot. PAP / EPA

Izrael doczekał się swojej partii piratów, politycznego ugrupowania, które należy do międzynarodowej pirackiej rodziny domagającej się swobodnego dostępu do wiedzy, rozwiązań technologicznych i ochrony prywatności. Piraci wystartują w wyborach do izraelskiego parlamentu.

Partia została oficjalnie zarejestrowana w środę. Będzie mogła wziąć udział w następnych wyborach parlamentarnych, które najpóźniej odbędą się w październiku 2013 roku.

W oparciu o naturalne dążenie człowieka do wolności i wyzwolenia, do rozwoju technologii i myśli politycznej, zakładamy partię piratów, by przewodzić i brać udział w lokalnych i międzynarodowych procesach promujących wolność wyrażania poglądów, wiedzy, przemieszczania się, kopiowania, piractwa, informacji i żeglowania

- napisano w dokumentach złożonych w celu rejestracji partii.

Na razie nie udzielamy wywiadów niepirackim mediom

- powiedział rzecznik partii Noam Kuzar.

Chcemy dać pierwszeństwo niezależnym mediom, niepowiązanym z rządami i korporacjami

- dodał.

Wśród 10-osobowego zarządu partii znaleźli się izraelscy celebryci - dziennikarka i piosenkarka rockowa Szaron Kantor, fotograf Rafram Heddad, reżyser Dan Biron i artysta Guj Briler.

Program partii poza liberalizacją przepisów o prawach autorskich i patentowych obejmuje wiele innych kwestii - od praw zwierząt i ochrony środowiska, przez legalizację miękkich narkotyków, po prawa człowieka, prawa uchodźców i objęcie specjalną opieką ocalałych z Zagłady.

Żeby zarejestrować partię w Izraelu trzeba zapłacić 70 tysięcy szekli (ok. 58 tys. złotych) i zebrać 100 podpisów.

Na całym świecie istnieje około 40 pirackich partii, ponad połowa zrzeszona jest w pirackiej międzynarodówce, a przynajmniej 12 z nich brało udział w wyborach parlamentarnych w swoich krajach. Pierwsza partia piratów powstała w Szwecji w 2006 roku.

Wg informacji na stronie polskiej partii piratów, ugrupowanie to jest w trakcie rejestracji.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych