Na stołecznym Cmentarzu Wojskowym na Powązkach trwają poszukiwania mogił ofiar terroru komunistycznego

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Od poniedziałku na stołecznym Cmentarzu Wojskowym na Powązkach trwają poszukiwania mogił ofiar terroru komunistycznego.

Prace prowadzone są w ramach wieloletniego ogólnopolskiego projektu badawczego, którego podstawą stał się List Intencyjny w sprawie współpracy na rzecz odnalezienia nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956, podpisany 10 listopada 2011 r. przez szefów Ministerstwa Sprawiedliwości, Instytutu Pamięci Narodowej i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Obecne prace na stołecznych Powązkach wojskowych są kolejnym etapem działań zmierzających do odnalezienia ukrytych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, finansowanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.



Wiosną br. zakończyły się badania archeologiczne na polach 81a i 120 Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu, których pierwszy etap w 2011 r. współfinansowało także Miasto Wrocław. W ich wyniku udało się ustalić miejsca pochówku i zidentyfikować szczątki więźniów, którzy stracili życie w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej. Także wiosną tego roku trwały prace archeologiczne koło wsi Barut na Opolszczyźnie, finansowane przez IPN.

Mamy nadzieję, że również badania archeologiczne podjęte w Warszawie przyniosą podobne efekty i pozwolą na ustalenie miejsc spoczynku osób zamordowanych przez reżim komunistyczny w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Szczególnej wagi podjętym w Warszawie działaniom nadaje fakt, iż wśród poszukiwanych znajdują się takie legendarne postacie, jak: gen. bryg. August Emil Fieldorf „Nil” (szef Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej), ppłk Łukasz Ciepliński (prezes IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”), mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” (dowódca 5. Brygady Wileńskiej AK), rtm. Witold Pilecki.

Naszym oczywistym obowiązkiem jest podjęcie próby zapewnienia godnego pochówku każdej osobie represjonowanej i zamordowanej przez reżim komunistyczny za wierność przysiędze Rzeczypospolitej, obronę honoru i niepodległości Ojczyzny, dochowanie wiary i wartości patriotycznych. Jesteśmy to wreszcie winni rodzinom ofiar, ich dzieciom oraz żyjącym jeszcze siostrom i braciom, którzy przez dziesiątki lat pozbawieni byli możliwości zapalenia świeczki na grobie ojca czy brata.

- napisał prezes IPN w komunikacie.

Więcej na stronach Instytutu Pamięci Narodowej

mall

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych