Zaskakujący wywiad kardynała Nycza: "nie zagraża nam masowy ateizm, tylko płytki fideizm". Plus "sekularyzacja godna pochwały"

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

W lewicowym, drukującym m.in. 50-letniego Jakuba Władysława Wojewódzkiego tygodniku "Polityka" wywiad z księdzem kardynałem Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim. Wywiad, który zapewne zdziwi wielu katolików w Polsce. Ocenę pozostawiając Państwu cytujemy poniżej najciekawsze, naprawdę zaskakujące fragmenty wypowiedzi arcybiskupa Nycza:

O przywództwie Prymasa Wyszyńskiego w okresie PRL

Szanuję siłę jego charakteru (...). Ale warto pomyśleć, w jakim stopniu to jego przywództwo było nieco wyidealizowane, w jakim wymuszone przez epokę.

 

O Ludu Bożym, który chłonie każde słowo

Pytanie: A tak po prawdzie, to może jednak księdzu kardynałowi nie przeszkadza, gdy Lud Boży widzi w nim przywódcę, chłonie każde słowo, pada na kolana?

Niestety, tego mnie jako młodego księdza w Krakowie nie nauczył kardynał Wojtyła. To mi naprawdę nie imponuje. Możecie być spokojni.

 

O stosunkach władza -Kościół:

Będą spory o aborcji czy miejscu katechezy. (...) Jeśli stawianie takich tematów jest postrzegane w Kościele jako element wojny z nim, no to gratuluję. Takie dyskusje są pożyteczne.

 

O sekularyzacji:

Model ingerowania w rzeczywistość świecką na pewno nie jest modelem soborowym. I taka sekularyzacja jest godna pochwały.

 

O walce chrześcijan o chrześcijański kształt prawa:

Kościół musi głosić i realizować wartości ewangeliczne i wszystkie przykazania Boże, także "nie zabijaj", ale źle by było, gdyby zamiast je głosić, osiągał je na gruncie zapisów prawnych.

 

O sercu Kościoła:

Uważam, że rodzajem serca w Kościele są też środowiska "Znaku", "Więzi" czy "Tygodnika Powszechnego", potrafiące rozmawiać i współdziałać przy wszystkich różnicach.

 

O zagrożeniach dla Kościoła:

Bo nam, tak naprawdę, nie zagraża masowy ateizm, tylko płytki fideizm.

 

O telewizji TRWAM i walce milionów katolików o tę stację:

Na ten temat w wywiadzie nie padło ani słowo.

 

Wywiad przeprowadził Adam Szostkiewicz. Tytuł (ironiczny): "Mundurek katolika".

gim

 

 

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...