Zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego dla Benedykta XVI do złożenia wizyty w Polsce w 2015 r. jest wyrazem więzi Polaków ze Stolicą Apostolską - powiedział KAI przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
Zaproszenie, wystosowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego dla Ojca Świętego, by złożył wizytę w Polsce w 2015 r. jest konsekwencją polskiej gościnności, a także stosunku Kościoła polskiego i Polaków do następcy św. Piotra. Ze strony Kościoła jest to wyraz uznania dla posługi oraz roli, jaką Benedykt XVI pełni we współczesnym świecie. Gdyż jest to papież pełniący wyjątkową i trudną misję globalną, który jest wyjątkowo życzliwy dla ojczyzny Jana Pawła II.
Jego wizyta będzie związana ze szczególna okazją - obchodami 1050-lecia Chrztu Polski. Pół wieku temu na obchody milenijne został zaproszony papież Paweł VI, ale do wizyty nie doszło, gdyż nie zgodziły się na nią władze komunistyczne.
Obecnie pan prezydent chce podkreślić wagę tego historycznego wydarzenia i chętnie wystosował zaproszenie dla Ojca Świętego po upewnieniu się, że mogą być połączone dwie uroczystości i obchody - Światowy Dzień Młodzieży oraz 1050-lecie Chrztu Polski. Zaproszenie ze strony Głowy Państwa jest więc wyrazem więzi między narodem a Stolicą św. Piotra.
Mamy nadzieję i czekamy na papieskie przesłanie, gdyż Ojciec Święty zawsze przyjeżdża do Polski z ważnym dla wszystkich przesłaniem, które pomaga pogłębić podstawy naszej wiary, umocnić tożsamość narodową.
Z kolei bp Wojciech Polak powiedział w rozmowie z KAI: patrzymy z nadzieją na ewentualną wizytę Benedykta XVI w Polsce". Komentując opublikowany dzisiaj list prezydenta Bronisława Komorowskiego do Ojca Świętego z zaproszeniem do odwiedzenia naszego kraju sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że wzmacnia ono zaproszenie wystosowane już przez Episkopat w ubiegłym roku.
Bp Polak przyznał, że bardzo cieszy się z listu prezydenta Bronisława Komorowskiego do Benedykta XVI, w którym znalazło się zaproszenie do odwiedzenia Polski.
„Także my wszyscy mamy w pamięci tę pierwszą wizytę Ojca Świętego w kraju swojego poprzednika bł. Jana Pawła II. Była ona dla nas niesamowitym znakiem nie tylko ciągłości ale i jedności wiary. Z resztą odbywała się pod hasłem «Trwajcie mocni w wierze». Bardzo się cieszę, że Pan Prezydent z taką prośbą wystąpił i że została ona przekazana Stolicy Apostolskiej” - powiedział KAI sekretarz generalny KEP.
Jak przypomniał polski Episkopat już w październiku ubiegłego roku wystosował list do Ojca Świętego z zaproszeniem do odwiedzenia Polski w ramach ewentualnego Światowego Dnia Młodzieży w roku 2015, który mógłby się odbyć w Krakowie. Także z inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego, jako przewodniczącego Komisji KEP ds. duszpasterstwa ogólnego, w styczniu br. zostało dołączone zaproszenie do odwiedzenia naszej ojczyzny z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Chodzi tutaj o rok 2016, ale obchody rozpoczęłyby się już w 2015.
„Chodzi tutaj o połączenie tych dwóch wydarzeń, na które bardzo serdecznie Ojca Świętego zapraszaliśmy i wciąż zapraszamy” - powiedział bp Polak.
Dodał jednocześnie, że w jego opinii prezydenckie zaproszenie to pokazanie szacunku i miłości wszystkich Polaków dla osoby Ojca Świętego.
„Pan Prezydent jest prezydentem wszystkich Polaków, nie tylko katolików. Więc rozumiem, że to zaproszenie oczywiście nie tylko wzmacnia zaproszenie Konferencji Episkopatu Polski, ale jest jakby bardzo szerokim otwarciem ramion naszej ojczyzny dla Ojca Świętego” - stwierdził bp Polak.
Pytany o szanse na przyjęcie zaproszenia sekretarz generalny KEP powiedział:
„Patrzymy z nadzieją na ewentualną wizytę Benedykta XVI w Polsce”. Przypomniał, że ogłoszenie miejsca następnego Światowego Dnia Młodzieży oficjalnie następuje na zakończenie tego wydarzenia, które w przyszłym roku odbywać się będzie w Rio de Janeiro. „Patrzymy z nadzieją, że może będzie to jednak Polska i to nasze zaproszenie zostanie w ten sposób podjęte. Na razie jesteśmy ludźmi nadziei i w tej nadziei trwamy oczekując, że miłość pasterska Ojca Świętego rozleje się na nas również poprzez tę ewentualną wizytę w przyszłości” - stwierdził.
Bp Polak poinformował, że jak dotychczas mówi się jedynie o tym, iż nie jesteśmy jedynym krajem, który zgłasza chęć organizowania Światowego Dnia Młodzieży w roku 2015. Wspomina się także, choć bardziej ogólnie, że być może czas na takie spotkanie w Afryce.
„To są tylko rozmowy, które w Kościele się toczą, ale żadne wieści, zarówno oficjalnie jak i nieoficjalnie, do nas nie dotarły” - przyznał sekretarz generalny KEP.
KAI/Sil
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/136155-abp-michalik-o-mozliwej-wizycie-benedykta-xvi-bedzie-zwiazana-z-obchodami-1050-lecia-chrztu-polski