Zwycięstwo prawa do prywatności. Ministerstwo edukacji nowelizuje ustawę o SIO

Wszystko wskazuje na to, że rząd usunie przepisy ustawy o systemie informacji oświatowej w obawie przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Uchwalona w zeszłym roku ustawa o SIO drastycznie naruszyła prawo do prywatności, pozwalała bowiem na lokowanie w systemie informatycznym danych indywidualnych o dzieciach o superwrażliwym charakterze.

Wśród danych objętych systemem znalazła się ocena stanu niepełnosprawności dziecka i rodzaj opinii psychologicznej. W tej części zaskarżyłem ustawę do Trybunału Konstytucyjnego z przekonaniem, że stanie on po stronie prawa do prywatności młodych ludzi i całych rodzin.

Rząd podtrzymywał poparcie dla fatalnej ustawy. W ostatnich dniach zmienił jednak zdanie i pospiesznie przeprowadza nowelizację ustawy usuwając zaskarżone przepisy (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20111390814). To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nie godzą się z deptaniem podstawowych praw jednostki, choć trzeba zachować ostrożność. Nie wycofam wniosku do TK aż do chwili wejścia w życie nowelizacji, która zlikwiduje przepisy całkowicie sprzeczne z cywilizowaną wizją prawa i wolności.

Lekcja SIO jest bardzo wymowna. Pokazuje ona możliwości przeciwstawiania się złym ustawom i odwoływania się do Trybunału. W tym wypadku perspektywa przegranej przed sądem konstytucyjnym wymusiła zmianę decyzji rządu PO. Trzeba jednak mieć świadomość, że wkraczanie systemów informatycznych w sferę prywatną nie zniknie. W zeszłym tygodniu posłowie PO i resort pracy reklamowali pomysł budowy nowego systemu gromadzącego informacje o... "rodzinach wątpliwych" (http://www.rp.pl/artykul/10,908955-Dziecko-i-rodzic-pod-lupa.html) jako instrument walki z przemocą w rodzinie. To kolejny przykład kultury antywolnościowej, która buduje administrację wszechobecną i zazwyczaj nieskuteczną.

Trzeba zatem przeciwstawiać się próbom gromadzenia danych indywidualnych przez rząd i biurokrację. Sprawa SIO to istotne zwycięstwo, które nie zamyka problemu szacunku dla prawa do prywatności.

 

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.