Parlament Europejski potępił przymusową aborcję w Chinach

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Przyjęta rezolucja potępia przymusową aborcję w Chinach. Szkoda, że na skutek oporu lewicy nie wprowadzono naszych postulatów, by dokonać przeglądu polityki UE w zakresie finansowania Funduszu Ludnościowego ONZ, Międzynarodowej Fundacji na rzecz Planowania Rodzicielstwa i Marie Stopes International. Wszystkie te organizacje są podejrzewane o finansowanie aborcji w Chinach, także przymusowej. Debata pokazała, że lewica nie jest w stanie sprzeciwić się stanowczo aborcji nawet wtedy, gdy jest ona przymusowa

- mówi Poseł PiS do PE Konrad Szymański.

Debata nad "skandalem związanym z przymusową aborcją w Chinach" odbyła się w Strasbourgu na wniosek posła Konrada Szymańskiego z EKR/PiS oraz posłów chadeckich z EPP. Bezpośrednim powodem było uprowadzenie i poddanie przymusowej aborcji Feng Jianmei, która była w siódmym miesiącu ciąży. Do zdarzenia doszło 2 czerwca 2012 w okręgu Zheping w prowincji Shanksi w Chinach.

Przyjęta dziś rezolucja podkreśla, że "w wyniku chińskiej polityki "jednego dziecka” upowszechniły się nielegalne aborcje mające na celu selekcję płci, co tworzy nierówność między liczbą mężczyzn i kobiet." (recital D)

Parlament Europejski "stanowczo potępia decyzję o zmuszeniu p. Feng do aborcji i ogólnie potępia praktykę przymusowych aborcji i sterylizacji, zwłaszcza w związku z polityką jednego dziecka" (punkt 4).

Kontrowersje wzbudziły zapisy niejasne zapisy dotyczące "zdrowia reprodukcyjnego", które mogą implikować dopuszczalność aborcji (punkt 2). Jednak Parlament przyjął poprawkę Konrada Szymańskiego, która wyeliminowała te sformułowania.

Parlament przyjął poprawkę EKR i EPP, która zwraca uwagę na to, że "UE dostarczała i wciąż dostarcza funduszy organizacjom zajmującym się polityką planowania rodziny w Chinach."

W drugiej przyjętej poprawce EKR i EPP, w której "wzywa Komisję do dopilnowania, by to finansowanie projektów nie naruszało uwag zawartych w sekcji III, tytule 21 budżetu ogólnego Unii Europejskiej na rok budżetowy 2012".

Parlament, na skutek oporu lewicy odrzucił poprawkę EKR, zgłoszoną przez Konrada Szymańskiego, w której postulowano, by UE dokonała "przeglądu swojego ścisłego partnerstwa z Funduszem Ludnościowym Narodów Zjednoczonych, Międzynarodową Fundacją na rzecz Planowania Rodzicielstwa i Marie Stopes International oraz ich finansowania w zakresie, w jakim przeznacza fundusze na usługi planowania rodziny".

 

mall

 

 

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych