NASZ WYWIAD. Gwiazda: Film Wajdy o Wałęsie to najbardziej spektakularna próba fałszowania historii

Fot. Marcin Makowski/walesafilm.pl
Fot. Marcin Makowski/walesafilm.pl

- wPolityce.pl Stefczyk.info: Skończyły się zdjęcia do filmu Andrzeja Wajdy o Lechu Wałęsie. Czego Pan się spodziewa po tym obrazie?

Andrzej Gwiazda: Spodziewam się tego, czego można się spodziewać po reżyserze. Pierwszym filmem Wajdy był “Popiół i Diament”. Ten obraz kończy się sceną, której bohaterem jest sekretarz Szczuka, a Maciek żołnierz podziemia niepodległościowego ginie symbolicznie na śmietniku. Tak Wajda zaczął karierę i tak kończy.

 

- Wajda zapowiada, że chce oddać sprawiedliwość Wałęsie, który jest obecnie niesprawiedliwie traktowany

Wajda jest wynajęty. Wtedy był wsparciem systemu, tak i dziś jest wsparciem tego samego systemu. Można powiedzieć, że Wajda pozostał wierny swoim lizusowskim zasadom.

 

- Jedną z głównych postaci filmu ma być Henryka Krzywonos. Na razie nie wiadomo, czy znalazło się miejsce na prawdziwą legendę “Solidarności”, czyli Annę Walentynowicz. Ten film może być elementem fałszowania polskiej historii?

Film Wajdy to najbardziej spektakularna próba fałszowania historii. To było oczywiste od samego początku. Wydaję mi się, że można mieć do Wajdy zaufanie, że spełni te oczekiwania. Takich prób było wiele. Najgorsze jest w tym wszystkim to, że Wajda jest dobrym reżyserem. Fałszowanie historii przez niego może być przekonywujące. Nieudolnych propagandzistów mamy w Polsce może i z milion. Niebezpieczni są propagandziści zdolni i obdarzeni talentem.

 

- Czy swoim filmem Wajda może wyrządzić szkody?

Wydaje się, że jest to możliwe. Zapewne ludzie będą masowo chodzili na ten film. Szczególnie niebezpieczne będzie oddziaływanie na młodzież. Można się spodziewać, że na film obowiązkowo będą chodziły wycieczki szkolne. Nauczyciele z kolei są często w takim wieku, że nie pamiętają historii, a nie będą chcieli się narażać. Oni nie będą walczyć z fałszywym obrazem, tłumaczyć, że było inaczej niż pokazano. Widzę sporo niebezpieczeństw. Ten film jest zamówieniem, albo prezentem, dla Platformy Obywatelskiej. Ta partia wieloletniego agenta lansowała, jako logo swojej partii. Ten film nie pozostanie oczywiście bez nagrody.

Rozmawiał saż

Autor

e-prenumerata tygodnika Sieci 50% taniej + 3 audiobooki w prezencie! e-prenumerata tygodnika Sieci 50% taniej + 3 audiobooki w prezencie! e-prenumerata tygodnika Sieci 50% taniej + 3 audiobooki w prezencie!

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...