Benedykt XVI mianował nowego prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Został nim Niemiec, 64-letni bp Gerhard Ludwig Müller, dotychczasowy ordynariusz Ratyzbony. Zastąpi on amerykańskiego kardynała Williama Levadę, który przeszedł na emeryturę.
Wyniesiony do godności arcybiskupiej nowy prefekt Kongregacji jest jednocześnie przewodniczącym Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, zajmującej się dialogiem z lefebrystami, Papieskiej Komisji Biblijnej i Międzynarodowej Komisji Teologicznej.
Abp Müller urodził się 31 grudnia 1947 r. w Moguncji. Jako trzydziestolatek obronił doktorat z teologii. Zajmował się głównie dialogiem ekumenicznym, chrześcijańską koncepcją objawienia i eklezjologią. Otrzymał liczne doktoraty honoris causa na całym świecie, m.in. w Polsce na KUL i UKSW. Opublikował ponad 400 książek i artykułów.
W 1978 r. przyjął święcenia kapłańskie. Został ekspertem komisji doktrynalnej niemieckiego episkopatu, a w latach 1998-2003 wchodził w skład Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy Kongregacji Nauki Wiary.
W 2002 r. został biskupem Ratyzbony, stając na czele jednej z najważniejszych diecezji w Niemczech. W 2008 r., dwa lata po wizycie w Ratyzbonie papieża Benedykta XVI, utworzył tam Instytut jego imienia, którego celem jest publikacja dzieł wszystkich Josepha Ratzingera, na co zyskał zgodę papieża.
Stoi na czele komisji ekumenicznej Konferencji Biskupów Niemieckich, która wraz z biskupami prawosławnymi tego kraju niedawno ogłosiła apel o ustalenie wspólnej daty Wielkanocy dla wszystkich chrześcijan. Brał udział w rozmowach teologicznych z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Został też członkiem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej oraz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Jak informuje KAI:
Można się spodziewać, że nominacja przekonanego ekumenisty na stanowisko prefekta Kongregacji ułatwi nie zawsze zgodną współpracę tej dykasterii doktrynalnej z Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Nowy prefekt Kongregacji, jako przewodniczący Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” zajmować się będzie finalizacją sprawy ewentualnego przywrócenia pełnej jedności Bractwa św. Piusa X ze Stolicą Apostolską
Dzisiejsza nominacja biskupa Müllera, została z radością przyjęta przez Kościół katolicki w Niemczech.
Konferencja Biskupów Niemieckich jest dumna, że jeden z jej braci będzie teraz sprawował ważną funkcję w Kurii Rzymskiej
- oświadczył w Bonn przewodniczący niemieckiego episkopatu, abp Robert Zollitsch.
Z kolei PAP informuje, że obserwatorzy zauważają, że w kluczowym momencie dla Watykanu, wstrząsanego poważnym kryzysem i skandalem związanym z wyciekiem tajnych dokumentów, papież mianował szefem potężnej kongregacji, czuwającej nad przestrzeganiem doktryny katolickiej, swego rodaka, z którym - jak się podkreśla - łączy go nie tylko wspólnota języka, ale także pełne zaufanie.
ansa/kai/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/135488-nowym-prefektem-kongregacji-nauki-wiary-zostal-niemiecki-biskup-zaufany-wspolpracownik-benedykta-xvi
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.