Udziałowcy brytyjskich banków powinni się zmobilizować do oczyszczenia ich ze skorumpowanych bankierów winnych "systematycznych nadużyć", zamiast czekać aż zrobi to nadzór rynku finansowego - sądzi minister ds. biznesu Vince Cable.
W artykule zamieszczonym w tygodniku "Observer", Cable zauważył, że nikt w najwyższym kierownictwie banku Barclays nie poczuwa się do odpowiedzialności za manipulację stopą kredytu międzybankowego Libor.
Bank został ukarany grzywną w wysokości 450 mln USD za manipulowanie danymi będącymi podstawą ustalania stopy Libor. Szef Barclaysa, Bob Diamond powiedział, że nadużyć winna jest niewielka grupa pracowników niskiego szczebla. Cable wyprowadził z tego wniosek, że udziałowcy muszą wziąć sprawy w swoje ręce.
Minister porównuje kondycję banków do "moralnego trzęsawiska w wymiarze niemal biblijnym".
Przypomina, że rząd przygotował grunt pod rozdzielenie bankowości inwestycyjnej, którą porównał do kasyna, z działalności detaliczną - rutynowymi operacjami obsługi klienta. Skutkiem będzie to, że banki angażując się w spekulację, nie będą mogły ryzykować pieniędzmi depozytariuszy. Rozwiązanie to ma być wprowadzone do 2019 r., a niezbędne ustawy mają być uchwalone do 2015 r.
Rząd przygotowuje też ustawę mającą na celu zwiększenie uprawnień udziałowców w kształtowaniu poziomu zarobków i premii członków zarządu dużych korporacji. Rząd zapowiedział też, że w najbliższych dniach zainauguruje przegląd obecnej procedury fixingu stopy Libor, a zalecenia przeglądu wprowadzi do ustawy o usługach finansowych, nad którą obecnie debatuje Izba Gmin.
Według Cable'a działania te mogą jednak nie wystarczyć, jeśli udziałowcy będą bierni:
"Zarząd największych banków okazał się opłakany (...) Udziałowcy będący właścicielami banków muszą stawić się czoła inercji rad zarządzających i dyrektorom działającym na własną rękę" - zaznaczył minister.
Cable wskazał na przejęcie części sieci banku Lloyds przez bankową kooperatywę (Co-operative bank) nienastawioną na wygenerowanie dywidendy dla akcjonariuszy jako na model przyszłego systemu.
"Observer" donosi o powództwie wytoczonym w USA Barclaysowi i 16 innym bankom przez firmę brokerską Charles Schwab. Broker twierdzi, że manipulacja stopy Libor "sztucznie zaniżyła wycenę funduszy inwestycyjnych" i że banki były w zmowie.
Gazeta wskazuje, że skandal z fixingiem Liboru przybiera globalne rozmiary. Dochodzenia wszczęto w UE, USA, Szwajcarii, Singapurze i Japonii. Sześciu dealerom Barclaysa, w związku z zarzutami, grozi ekstradycja z Wielkiej Brytanii do USA.
PAP/Sil
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/135430-brytyjski-bank-barclays-zostal-ukarany-grzywna-w-wysokosci-450-mln-usd-za-manipulowanie-danymi