"Tylko śnięte ryby płyną z prądem". W Gdańsku, w rocznicę Porozumień Sierpniowych stanie pomnik kapelana "Solidarności", ks. prałata Henryka Jankowskiego

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. Paweł Glanert
fot. Paweł Glanert

Ks. prałat Henryk Jankowski 17 sierpnia 1980 roku przekroczył bramę Stoczni Gdańskiej wówczas nazwanej pseudonimem wodza bolszewickiej rewolucji by odprawić mszę świętą dla strajkujących robotników. Światowe wolne media obiegły zdjęcia z nabożeństwa odprawianego dla klasy robotniczej w państwie programowo „wyznającym” ateizm.

Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam? Si Deus nobiscum, quis contra nos?

– zdawał się przypominać strajkującym słowa św. Pawła z Tarsu kapłan od św. Brygidy.

W Gdańsku w sierpniu w rocznicę Porozumień Sierpniowych stanie pomnik kapelana Solidarności, ks. prałata Henryka Jankowskiego. Odlana w brązie postać księdza Jankowskiego znajdzie swoje miejsce na skwerze jego imienia, w pobliżu Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku, której przez ćwierć wieku prałat był proboszczem. Jest pozwolenie na budowę i jest już gotowa figura prałata. Przypomnijmy, że z inicjatywą budowy pomnika wystąpił ZRG „Solidarności”. Pomnik przedstawi księdza w wyprostowanej pozie. Wysunięta do przodu lewa noga będzie świadczyć, że ksiądz symbolicznie kroczy przed siebie. W ręku prałat będzie trzymał modlitewnik. Postać księdza będzie miała 2,30 m wysokości i stanie na granitowym cokole. Koszt budowy pomnika i uporządkowania skweru, na którym stanie to 130 tys. zł.  Pieniądze na ten cel gromadzi Społeczny Komitet Budowy Pomnika. Część środków pochodzi od komisji zakładowych NSZZ „Solidarność”. Autorem projektu pomnika jest rzeźbiarz z Gdańska, Giennadij Jerszow, artysta polsko-ukraińskiego pochodzenia. Jerszow wykonał projekt nie żądając honorarium.

Ks. prałat Henryk Jankowski  proboszczem parafii p.w. Św. Brygidy został w 1970 r. Dzięki jego staraniom kościół został odbudowany z wojennych zniszczeń.  Dzięki dobrym kontaktom ks. Henryka Jankowskiego z Polonią do Gdańska trafiały transporty leków. Ks. Jankowski wspomagał także finansowo wiele osób. W latach 80. parafia św. Brygidy była nieoficjalnym miejscem spotkań. Gościli też tam m.in. Ronald Reagan, Margaret Thatcher, senator Edward Kennedy, Helmut Kohl i Zbigniew Brzeziński. Prałat był obiektem rozpracowywanym przez Grupę „D” (dezinformacja) Departamentu IV MSW. Na schodach domu parafialnego pierwsze konferencje prasowe dla zagranicznych dziennikarzy urządzał Lech Wałęsa. W czasie strajków w 1988 r. w kościele św. Brygidy spotykali się przywódcy walczącej o prawa pracownicze „S”. Niepokorny i samodzielnie myślący kapłan stał się z czasem człowiekiem niewygodnym nawet po zmianach ustrojowych. Prałat z parafii św. Brygidy w Gdańsku, był nawet odsunięty od głoszenia kazań i sprawowania funkcji proboszcza.

Ksiądz prałat Henryk Jankowski pozostał do końca przyjacielem „Solidarności”. Jeszcze na miesiąc przed śmiercią, schorowany, spotkał się w czerwcu 2010 r. ze związkowcami na Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ Solidarność Regionu Gdańskiego. W lipcu ci, którzy pamiętają o dziele prałata złożą mu oznaki szacunku w drugą rocznicę jego śmierci. Ks. prałat Henryk Jankowski zmarł 12 lipca 2010 r. w swoim pokoju na plebanii kościoła św. Brygidy.

Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „Solidarność” i przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ks. Henryka Jankowskiego tak wspomina postać prałata jankowskiego:

Problemem dla niektórych osób, szczególnie tych wpływowych, które po 1989 roku zaczęły sprawować rządy, jak i tych aspirujących do panowania nad rządami dusz, było to, iż prałat miał swoje spojrzenie na rzeczywistość, jak i na przeszłość. Miał wiedzę i nie szedł w głównym nurcie. Był solistą i stronił od tak zwanej politycznej poprawności. Swoje zdanie, nieraz bardzo trafne, artykułował głośno i w sposób bezkompromisowy. Szedł pod prąd. Tylko śnięte ryby, mówił, płyną z prądem.

Trwa zbiórka datków na budowę pomnika prałata Jankowskiego. Wpłat można dokonywać na konto nr 37 1130 1121 0006 5595 7520 0001. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ks. Henryka Jankowskiego 80-844 Gdańsk, ul. Podwale Staromiejskie 82.

ASG, solidarnosc.gda.pl
[fot. Paweł Glanert]

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych