Obowiązkiem naszych Kościołów jest nieustanne umacnianie i rozwijanie dialogu miłości i prawdy, istniejącego między nimi – napisał patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. Przesłał on, jak co roku, papieżowi okolicznościowe przesłanie z okazji przypadającej 29 czerwca uroczystości świętych apostołów Piotra i Pawła – patronów Kościoła katolickiego. List honorowego zwierzchnika światowego prawosławia przekazała Ojcu Świętemu delegacja Patriarchatu, której przewodniczył osobisty wysłannik Bartłomieja – metropolita Francji Emanuel.
Wspomnienie tych świętych apostołów [Piotra i Pawła], którzy często omawiali między sobą sprawy dotyczące ich walki apostolskiej, przypomina nam dialog naszych Kościołów i nasz obowiązek popierania go w celu uzyskania upragnionej jedności w wierze, pokoju i miłości
– stwierdza dokument patriarchy. Przywołuje słowa swego dawnego poprzednika na stolicy patriarszej – św. Jana Chryzostoma, iż
Bóg mówi do nas nieustannie. Nigdy nie ustaje w zachęcaniu nas, nigdy nie zniechęca się, choć my robimy tak zły użytek z Jego rad.
Bartłomiej zwrócił uwagę, że jedynym w swoim rodzaju przywilejem człowieka jest słowo, co różni go od innych istot żywych i co pozwala mu kierować się ku źródłom Słowa, czyli Trójjedynej boskości.
Coraz bardziej trwamy w dialogu między sobą, coraz bardziej zbliżamy się do prawdy, gdyż w toku dialogu omawia się punkty widzenia, sprawdza się tezy, znajduje się punkty porozumienia i zgody, aby dojść wreszcie do życia «prawdziwie w miłości» (Ef 4, 15)
– czytamy w przesłaniu.
Jego autor podkreśla, iż
dzięki dialogom i modlitwie (...) mamy nadzieję, że Pan uzna za właściwe objawić uczestnikom dialogu prawdę, która się spełnia w Jego Osobie, aby narodziła się owa jedność w wierze, która w sposób niepodważalny znajduje się w Chrystusie.
Ewentualne niepowodzenie wysiłków ludzkich nie powinno odwodzić nas od dalszego prowadzenia dialogu miłości i prawdy, ponieważ zawsze musi przeważać nadzieja na osiągnięcie celu, albowiem niewątpliwie to Pan chce, abyśmy my – Jego uczniowie – byli jedno.
Patriarcha zapewnił, że
Prawosławny Kościół Wschodu w jego pokornej osobie jest zawsze gotów do każdego dialogu, zwłaszcza teologicznego, jaki prowadzą nasze bratnie Kościoły, w nadziei, że podjęcie dialogu po raz 77 zostanie uwieńczone osiągnięciem tak upragnionego konsensusu i że Jego Kościół będzie taki, jak On tego pragnie: jedna owczarnia i jeden pasterz.
Autor przesłania wyraził również nadzieję, że w łonie chrześcijaństwa, szczególnie „obu naszych bratnich Kościołów” będą zawsze rozmówcy dobrej woli, dzięki którym dialog winien postępować naprzód bez biadolenia ani osłabienia.
W ten sposób zostanie osiągnięta ta jedność chrześcijaństwa, która stanowi dowód boskiej misji naszego Pana Jezusa Chrystusa”
– dodał Bartłomiej I.
Życzył papieżowi radosnych obchodów święta patronalnego „czcigodnego Kościoła Rzymu z całym episkopatem, duchowieństwem i wiernymi”.
Wyrażamy naszą głęboką miłość w Panu, nasze uściski, nasze braterskie życzenia i nasz najwyższy szacunek
– zakończył swój dokument honorowy zwierzchnik światowego prawosławia.
Benedykt XVI przyjął 3-osobową delegację Patriarchatu Konstantynopola z metropolita Emanuelem z Francji na czele dziś rano w Watykanie.
Zwyczaj wzajemnego wysyłania delegacji z Watykanu i Konstantynopola na główne święta patronalne obu Kościołów: św. Piotra i Pawła – 29 czerwca w Rzymie oraz św. Andrzeja – 30 listopada w Stambule sięga drugiej połowy lat sześćdziesiątych XX wieku. Po raz pierwszy przedstawiciele Patriarchatu wzięli udział w takich uroczystościach w Watykanie w dniach 28-30 czerwca 1967, delegaci watykańscy uczestniczyli natomiast w obchodach w Konstantynopolu w dniach 29-30 listopada 1969. Od tamtego czasu jest to regularna praktyka, przy czym kilkakrotnie na czele delegacji stali zwierzchnicy obu Kościołów. Tak było w 1979, gdy do Stambułu udał się Jan Paweł II i w 2006, gdy siedzibę patriarchy odwiedził Benedykt XVI. A patriarcha Bartłomiej przebywał w tym czasie w Rzymie m.in. w latach 1995 i 2004.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/135290-patriarcha-bartlomiej-i-do-papieza-benedykta-xvi-umacniajmy-dialog-milosci-i-prawdy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.