Rada NFZ pozytywnie zaopiniowała kandydaturę wiceminister zdrowia Agnieszki Pachciarz na stanowisko prezesa Funduszu - poinformowała przewodnicząca Rady NFZ Renata Hayder. O nominacji ostatecznie zdecyduje premier.
Kandydaturę Agnieszki Pachciarz zarekomendował Radzie NFZ minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Teraz decyzję w sprawie powołania nowego prezesa Funduszu podejmie premier Donald Tusk. Opinia Rady NFZ nie jest dla niego wiążąca. Minister Arłukowicz pytany o to, czy kandydatura obecnej wiceminister zdrowia nie oznacza zapewnienia resortowi wpływu na działanie Funduszu powiedział:
Żeby dobrze zmieniać system, a takie zmiany zapowiadaliśmy i będziemy je przeprowadzać, potrzebna jest współpraca pomiędzy NFZ a resortem zdrowia. Jest to niezbędnie konieczny warunek do tego, żeby zmiany przeprowadzać efektywnie.
W jego ocenie za kandydaturą obecnej wiceminister przemawiają jej kompetencje.
Myślę, że kompetencje tutaj odgrywają największą rolę, znajomość systemu, postrzeganie celu, do którego powinniśmy wspólnie jako ministerstwo i NFZ podążać
- tłumaczył jej wybór. Arłukowicz zapowiedział, że dopiero nowy szef NFZ podejmie decyzję, co do dalszych losów zarządzenia określającego wzór umów, które podpisują z NFZ lekarze. Medycy domagają się usunięcia z nich zapisów mówiących o karach za niewłaściwe wypisywanie recept. Naczelna Rada Lekarska wezwała do protestu. Zarekomendowała, by lekarze od 1 lipca wypisywali tylko recepty pełnopłatne.
Pachciarz została wiceministrem zdrowia na początku marca. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 2004 roku wykonuje zawód radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie medycznym. Współpracowała m.in. z samorządem lekarskim, samorządem terytorialnym, Kasami Chorych i NFZ. Zarządzała dwoma wielkopolskimi szpitalami, pełniąc najpierw funkcję dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupcy (od 2005 r.), a następnie (od 2009 r.) była prezesem zarządu Pleszewskiego Centrum Medycznego Spółki z o.o. Podczas rekrutacji na prezesa NFZ zadeklarowała, że chce powołać trzech swoich zastępców. Premier na początku czerwca odwołał Jacka Paszkiewicza ze stanowiska prezesa NFZ. Wnioskował o to Arłukowicz.
ansa/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/135054-agnieszka-pachciarz-nowym-szefem-nfz-ma-aprobate-rady-funduszu-pozostala-decyzja-premiera
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.