Obok Golgoty Narodu Polskiego, sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie odsłonięto pomnik poświęcony katastrofie smoleńskiej, przedstawiający żelbetonową makietę rządowego TU-154M w skali 1:2,5.

Monument ma 20 metrów, w drzwi samolotu wmontowano naturalnej wielkości sylwetki Marii i Lecha Kaczyńskich, w oknach umieszczono zdjęcia kilku innych ofiar katastrofy, którzy związani byli z sanktuarium – Ryszarda Kaczorowskiego, Anny Walentynowicz, Janusza Kurtyki i Przemysława Gosiewskiego. Pomnik zawiera też cząstkę oryginalnego wraku Tu-154M oraz urnę ze smoleńską ziemią.

Obok pomnika posadzono dęby pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.

Monument powstał z pomysłu ks. infułata Czesława Wali, kustosza sanktuarium. Jak mówi kapłan, pomnik ma nie tylko upamiętniać ofiary katastrofy, ale również zachęcać pielgrzymów do refleksji.

Budowla była możliwa dzięki datkom wiernych.

Wcześniej, w znajdującej się przy sanktuarium Golgocie Narodu Polskiego, powstała już specjalna sala poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej, w której umieszczono m.in. zdjęcia wszystkich 96 ofiar i pamiątki po nich. Okoliczność ich śmierci przypomina zaś wkomponowany w krzyż wizerunek żołnierza z przestrzeloną głową w objęciach Matki Bożej oraz kontury mapy Polski i samolotu. Poza miejscem upamiętnienia ofiar katastrofy polskiego samolotu rządowego, w Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego znajduje się też kilkadziesiąt kaplic-oratoriów poświęconych najnowszej historii Polski. Upamiętnieni w nich zostali ci, którzy walczyli o wolność Ojczyzny i Kościoła, w tym m.in. ks. Jerzy Popiełuszko i pozostałe ofiary stanu wojennego, a także żołnierze podziemia niepodległościowego.

W sanktuarium co tydzień odbywają się też czuwania modlitewne w intencji Ojczyzny, które rozpoczęły się tydzień po ogłoszeniu w Polsce stanu wojennego. Każdego roku przybywa do Kałkowa-Godowa około 600 tys. pielgrzymów.

ZOBACZ WIĘCEJ: GALERIA. Pomnik-samolot TU-154M w Kałkowie

mtp, naszdziennik.pl