NASZA RELACJA: W PE przedstawiciele państw bałtyckich uczcili rocznicę rozpoczęcia sowieckich deportacji obywateli Litwy, Łotwy i Estonii

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

W Parlamencie Europejskim przedstawiciele państw bałtyckich uczcili rocznicę rozpoczęcia sowieckich deportacji obywateli Litwy, Łotwy i Estonii. Wywózki - które tylko pierwszego dnia dotknęły 15 tysięcy osób - rozpoczęły się  14 czerwca 1941 roku. Przypomina o tym tablica zawieszona w siedzibie PE w Strasburgu przed sześciu laty. Bałtowie co roku właśnie w czerwcu składają pod nią kwiaty.

Inicjatorem akcji jest Tunne Kelam - eurodeputowany estoński.

Tunne Kelam powiedział portalowi wPolityce.pl, że jest naszym zadaniem wpisanie historii Europy wschodniej i północnej w powszechne dzieje Europy:

Te deportacje to była zbrodnia przeciwko ludzkości. To ważna część europejskiej historii. To ważne, by te wydarzenia wpisywać w dzieje, w świadomość współczesnej Europy. Chodzi o to, by stworzyć na naszym kontynencie wspólną świadomość historyczną, obejmującą także to, co działo się u nas. Bez wspólnej historii nie może być wspólnej przyszłości.

Tunne Kelam podkreślił, że cierpienie ludzkie "jest równe".

Na uroczystości pojawili się również przedstawiciele Polski - były szef PE Jerzy Buzek oraz europoseł PiS Konrad Szymański.

Tunne Kelam ukończył w 1959 studia z zakresu historii na Uniwersytecie w Tartu. Był pracownikiem naukowym i wykładowcą stosunków międzynarodowych. Zajmował się także działalnością publicystyczną i redaktorską, pracował nadto na stanowisku specjalisty ds. bibliotekoznawstwa.

Pod koniec lat 80. stał się jedną z wiodących osobowości estońskiego ruchu dysydenckiego i niepodległościowego. W 1988 należał do założycieli Estońskiej Partii Niepodległości Narodowej (Eesti Rahvusliku Sőltumatuse Partei), przewodniczył jej w latach 1993–1995. Doprowadził do połączenia tej formacji z innymi ugrupowaniami i powołania partii pod nazwą Związek Ojczyźniany, nową formacją kierował w okresie 2002–2005.

Od 1989 do 1990 stał na czele Narodowego Komitetu Obywatelskiego Estonii, następnie do 1992 przewodniczył Komitetowi Estonii – organowi wykonawczemu Kongresu Estonii, quasi-parlamentowi z okresu odzyskiwania niepodległości. Od 1992 do 2004 Tunne Kelam sprawował mandat posła do Zgromadzenia Państwowego (Riigikogu), do 2003 był wiceprzewodniczącym parlamentu, a do 1995 przewodniczącym delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Zasiadał też w samorządzie jako radny Tallinna i gminy Viimsi. Reprezentował estoński parlament w Konwencie Unii Europejskiej.

W 2004 uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego z ramienia Związku Ojczyźnianego. W VI kadencji PE pracował w Komisji Rozwoju Regionalnego, został też członkiem prezydium grupy EPP-ED. W wyborach z 2009 skutecznie ubiegał się o reelekcję z listy ugrupowania Isamaa ja Res Publica Liit.

 

Skaj

Autor

Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych