A2 przejezdna, ale nie gotowa. Standardy spełni dopiero w październiku

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. PAP / G. Michałowski
fot. PAP / G. Michałowski

Otwarcie A2 było przedstawiane jako niezwykłe osiągnięcie rządu. Kończona na kolanie, otwarta zaledwie dzień przed rozpoczęciem Euro 2012 autostrada do Warszawy służy kibicom przybyłym do Polski. Okazuje się jednak, że w pełnej okazałości Polakom służyć będzie dopiero za jakiś czas.

„Super Express” pisze, że A2 jest przejezdna, ale nie znaczy to, że skończona. Gazeta szacuje, że standardy współczesne A2 osiągnie... w październiku:

Drodze połączonej z europejską siecią autostrad, wciąż brakuje fragmentów ekranów dźwiękochłonnych, zjazdów z trasy, parkingów MOP (Miejsc Obsługi Podróżnych), czy stacji benzynowych. Z autostrady A2 nie mogą w całości korzystać też kierowcy samochodów ciężarowych. Na razie jazdę umożliwiono tylko pojazdom do 3,5 tony oraz autokarom. Fragmentami A2 trzeba też jechać z ograniczoną prędkością, od 70 do 100 km na godzinę. Tak jest przykładowo na 20-kilometrowym odcinku od granic województwa łódzkiego, do granic powiatu grodziskiego.

Gazeta stwierdza, że autostrada będzie przejezdna przez cały czas. Prowadzone prace mają nie przeszkadzać kierowcom w korzystaniu z dróg.

W świetle danych o wykonaniu polskiego deficytu wydaje się wątpliwym samo ukończenie prac na A2. Jak informuje Ministerstwo Finansów, po pięciu miesiącach 2012 wykonanie deficytu osiągnęło już 77 procent poziomu, zakładanego na ten rok. W tym czasie wpływy do budżetu wyniosły jedynie 38 procent.

W obliczu dramatycznie malejących wpływów do budżetu oraz deficytu państwa wydaje się możliwe, że rządowi na ukończenie autostrady może zabraknąć...

KL

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych