Benedykt XVI pozdrowił uczestników obchodów pielgrzymki JP II do Polski. Podkreślił też znaczenie Eucharustii w życiu chrześcijan

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. PAP / EPA
fot. PAP / EPA

Podczas niedzielnego spotkania z wiernymi w Watykanie papież Benedykt XVI pozdrowił uczestników trwających w Polsce uroczystości upamiętniających 25. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II. Bierze w nich udział sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone.

Zwracając się do Polaków po modlitwie Anioł Pański papież powiedział:

Pozdrawiam szczególnie mieszkańców Krakowa, Łodzi, Bydgoszczy i Gdańska, którzy z moim Sekretarzem Stanu wspominają w tych dniach pielgrzymkę do Polski - sprzed ćwierć wieku - błogosławionego Jana Pawła II. Jej owocem jest Święto Eucharystii, które dzisiaj obchodzicie w Łodzi, gdzie zostanie poświęcone Centrum Studiów imienia Błogosławionego.

Benedykt XVI pozdrowił również uczestników poniedziałkowego spotkania w Bydgoszczy, którzy będą zgłębiać treść encykliki Caritas in Veritate.

Niech te spotkania umocnią waszą więź z Chrystusem, który do końca nas umiłował

- dodał.

W rozważaniach przed południową modlitwą papież mówił, że "ze wzruszeniem" myśli o wielu kościołach, zniszczonych w dwóch niedawnych trzęsieniach ziemi w regionie Emilia-Romania na północy Włoch.

Z miłością modlę się za tamtejsze społeczności, które ze swymi księżmi muszą gromadzić się na mszy świętej pod gołym niebem

- podkreślił. Podziękował za działania podejmowane na rzecz ludności  tego regionu.

Wcześniej, w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański, Benedykt XVI mówił o znaczeniu Eucharystii dla chrześcijan.

Odnosząc się do obchodzonej dzisiaj we Włoszech i w wielu innych krajach uroczystości Bożego Ciała, Benedykt XVI zaznaczył, że jest ona „wielkim aktem publicznej czci Eucharystii – sakramentu, w którym Pan pozostaje obecny także po czasie tej celebry, aby być z nami, przez całe godziny i dni”. Przypomina ona również „o wartości adoracji eucharystycznej”.

Modlitwę adoracji można odmówić albo osobiście, zatrzymując się w skupieniu przed tabernakulum, albo w formie wspólnotowej, także za pomocą Psalmów i pieśni, zawsze jednak dając pierwszeństwo ciszy, w której można wewnętrznie wysłuchać Pana żywego i obecnego w tym sakramencie

- wskazał Ojciec Święty.

mall / PAP, KAI

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych