Kard. Martini: w chwili, gdy mówi się o "szpiegu" w Watykanie, "Kościół musi bezzwłocznie odzyskać zaufanie wiernych”

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. wikipedia
fot. wikipedia

W tym momencie, gdy mówi się o "szpiegu" w Watykanie, "Kościół musi bezzwłocznie odzyskać zaufanie wiernych”

- pisze na łamach “Corriere della Sera” kardynał Carlo Maria Martini, komentując w ten sposób najświeższe doniesienia na temat ostatnich wydarzeń związanych z przeciekiem poufnych dokumentów watykańskich, przekazywanych mediom włoskim przez nieuczciwych pracowników Stolicy Apostolskiej.

Emerytowany metropolita Mediolanu, odpowiadający od kilku lat w każdą ostatnią niedzielę na listy czytelników największego włoskiego dziennika, przypomina, że “doświadczenie Jezusa, który został zdradzony i sprzedany, nie mogło nie być doświadczeniem Kościoła czy któregoś z papieży”.

Kto mówi o zgorszeniu, nich sobie przypomni, co wydarzyło się dwa tysiące lat temu. Tamta historia także zrodziła się ze zdrady: jako Kościół musimy prosić wszystkich o przebaczenie

- pisze sędziwy włoski kardynał. Jego zdaniem

skandal ma zawsze trojaką naturę: jest ktoś, kto jest jego adresat, kto się go dopuszcza, kto z niego korzysta; Kościół jednak może spoglądać dalej i w sposób pozytywny interpretować to, co wyszło na jaw. Niechaj Kościół straci pieniądze, ale nie zatraci samego siebie. Ponieważ to, co się stało, może zbliżyć nas do Ewangelii i nauczyć Kościół, by nie stawiał na skarby doczesne (Mt 6, 19-21)

- stwierdza kard. Martini.

Wczoraj rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi potwierdził, że osobą aresztowaną w środę wieczór za nielegalne posiadanie dokumentów zastrzeżonych, znalezionych w jego mieszkaniu na terenie Państwa Watykańskiego jest papieski kamerdyner, Paolo Gabriele.

W komunikacie ks. Lombardi poinformował, że Paolo Gabriele nadal przebywa w areszcie. Zakończona została pierwsza faza postępowania - „dochodzenie wstępne”, prowadzone pod kierownictwem promotora sprawiedliwości (prokuratora) prof. Nicoli Picardiiego. Rozpoczęła się natomiast druga faza „dochodzenie formalne” prowadzone przez sędziego śledczego, prof. Antonio Bonneta.

 

KAI, mall

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych