"W Stanach Zjednoczonych tematyka aborcji jest powszednia. Szczególnego wymiaru nabiera podczas kampanii wyborczych"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Kolejnym gościem cyklu „O III RP z...” prowadzonym przez członków stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej była dr Paula Olearnik, absolwentka m. in. Cambridge University, czy Georgetown University w Waszyngtonie. Dla młodych ludzi dała się poznać jako przedstawicielka studentów witająca papieża Jana Pawła II podczas Światowych Dni Młodzieży w Rzymie w 2000 roku, czy koordynator akcji „Chrystus w Starym Mieście. Nowa Ewangelizacja w samym centrum Krakowa” odbywającej się w każdy, ostatni czwartek miesiąca w kościele Mariackim.

Tym razem myślą przewodnią spotkania było miejsce bioetyki w III Rzeczpospolitej. Nasze stowarzyszenie w ostatnich tygodniach pracowało nad cyklem wydarzeń poświęconych aborcji, jednak o dziwo, na naszej drodze stanęły instytucje kościelne. Pytanie postawione w temacie  brzmiało więc: „ Aborcja – kontrowersja czy poprawność polityczna?”.

Zdaniem dr Olearnik trudno mówić o chęci zachowywania poprawności przez stronę kościelną, aczkolwiek „Instytucje te powinny jasno popierać takie działania, jak chociażby inicjatywę Studentów dla RP. Jednak być może czasami boją się podejmować dyskusji, ze względu na prawo które jest obecnie po ich stronie. Przy rozmowach są narażeni na krytykę <mieszania się w politykę>”. Po wielu latach spędzonych poza Polską, Paula Olearnik zauważyła, że dla przykładu w Stanach Zjednoczonych tematyka aborcji jest powszednia. Szczególnego wymiaru nabiera podczas kampanii wyborczych, gdzie spierają się przeciwnicy z jej zwolennikami.

Porównując statystyki, w naszym kraju prawo aborcyjne jest jednym z najbardziej restrykcyjnych – tuż za Irlandią Północną i Maltą. „W Polsce prawo jest po stronie życia” - dodała. Przypomniała również, że można jej dokonywać tylko w przypadkach zagrożenia życia matki (150 przypadków rocznie), upośledzenia płodu (70-120), oraz czynu zabronionego – gwałtu (0-5 ). Liczba legalnych aborcji w porównaniu do Europy Zachodniej, bądź Ameryki jest więc znikoma. W Europie dokonuje się ich każdego roku ponad 4 miliony.

Następnie Pani Doktor przekonywała, by nie popadać w hurraoptymizm. W ostatnich latach występuje silne lobby, które namawia rząd do złagodzenia prawa. Przede wszystkim Komitet Praw Człowieka ONZ, oraz Parlament Europejski. Problemem są również nielegalne aborcje, których dokonuje się każdego roku od kilku do kilkunastu tysięcy. Są one słabo zwalczane, a państwo nie stosuje działań w walce z tym procederem. Dla przykładu – w 2005 roku tylko przy 56 z nich stosowano obecnie obowiązujące prawo. Istotnym problemem jest również „turystyka aborcyjna”, która po wejściu Polski do Unii Europejskiej nie stanowi już bariery.

W czasie dyskusji młodzi ludzie pytali o ruch pro-life w Afryce i Azji, czy klauzulę sumienia w innych krajach. Zauważyli, że obecnie głos Kościoła w Polsce jest czasami zbyt słabo słyszalny.

W podsumowaniu dr Paula Olearnik mówiła o istotnej roli osób świeckich. „Nie każdy obywatel popiera głos Kościoła. Przy podejmowaniu decyzji o zabiciu dziecka nie ma dużego znaczenia również sama ekskomunika, często ci ludzie są daleko od wiary. Ważna jest wtedy indywidualna pomoc, bezwarunkowa rozmowa. A także wcześniejsza edukacja”. Po dyskusji obejrzeliśmy wspólnie film „Bella”, który ukazuje istotną rolę drugiej osoby w momencie myśli aborcyjnych.

Pani Doktor jesteśmy wdzięczni za przybycie, a już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „O III RP z...”. 29 maja br. gościć będziemy prof. Krzysztofa Szczerskiego a tematem przewodnim będzie dyplomacja w III Rzeczpospolitej. Więcej informacji już niebawem na naszej stronie internetowej www.studencidlarp.pl - serdecznie zapraszamy!

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych