W Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia (EHCI), międzynarodowym rankingu badającym jakość usług medycznych ocieramy brzuchem o podłogę. Pod względem jakości usług medycznych zajmujemy 27. miejsce w Europie na 33 zbadane kraje.
Polski system ochrony zdrowia jest jednym z najgorszych w Europie, w dodatku się pogarsza. w porównaniu z ostatnią edycją z 2009 roku spadliśmy o jedno miejsce. Pierwsze zajęła Holandia. Autorzy raportu analizowali pięć kluczowych dla konsumentów obszarów: prawa pacjenta i dostęp do informacji, czas oczekiwania na leczenie, wyniki leczenia, profilaktyka/zakres i zasięg oferowanych usług oraz dostępność leków. Okazuje się, że w Polsce najgorzej wypada kwestia dostępu ( a raczej jego braku) do nowoczesnych leków, wysoka umieralność na raka oraz czas oczekiwania na wizytę u lekarza i na zabiegi w szpitalu.
„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że średnia oczekiwania na zabieg chirurgiczny to trzy miesiące, w Niemczech – dwa – trzy tygodnie (wszczepienie by-passów).
„Te wyniki pokazują, że polska opieka zdrowotna wymaga głębokich reform
– mówi dr Arne Bjoernberg, dyrektor ds. operacyjnych Instytutu Badawczego HCP i przewodniczący zespołu, który od lat prowadzi badania systemów zdrowotnych. Jej zdaniem Polska w przeciwieństwie do jej sąsiadów nie usprawnia swojego sytemu.
Są jednak pewne pozytywy. Plusem polskiego systemu jest – zdaniem autorów badania – łatwy dostęp do własnej dokumentacji medycznej, wysoki odsetek szczepień wśród dzieci oraz niska umieralność na zawały serca. Ten ostatni wskaźnik jako jeden z nielicznych pozytywnie wyróżnia nas na tle innych państw.
Ł.A/DGP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/132544-polska-sluzba-zdrowia-w-ogonie-europy-ten-raport-nas-miazdzy-pod-wzgledem-jakosci-uslug-medycznych-zajmujemy-27-miejsce
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.