W ciągu rządów Putina jego koledzy z KGB i władz miasta Petersburga, ich dzieci i krewni wzięli pod kontrolę praktycznie wszystkie główne stanowiska  w kierownictwie państwowym i w najważniejszych dziedzinach ekonomii  kraju.

I. LUDZIE z KGB

1. Siergiej Iwanow - szef kancelarii Prezydenta Rosji. W końcu lat 70. pracował razem z Putinem w tym samym wydziale KGB

2. Igor Sieczyn – wicepremier  Rosji. W początkach lat 90. Putin był jego  bezpośrednim przełożonym w KGB. Odpowiada za ropę, gaz i energetykę

3. Andriej Baljaninow - Szef Państwowej Służby Celnej.

W latach 80., jako pracownik KGB służył w NRD, gdzie poznał Putina.

4. Igor Szczogoliew - Minister Łączności i Komunikacji .

W KGB pracował w końcu lat 80

5. Konstatyn Ramadanowskij - szef Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji

Oraz

6. Raszyd Nurgaljew - Minister Spraw Wewnętrznych Rosji

Obaj również związani z dawną KGB.

Olga Krysztanowskaja (kierownik Centrum Kształcenia Kadr - Instytut Socjologii Rosyjskiej Akademii Nauk) mówi: Gdy Putin doszedł do władzy , kadry kierownicze na poziomie federalnym liczyły około 13%, w 2003 roku było już 25%, a do lutego 2008 roku- 42%.

II.  WSPÓŁPRACOWNICY URZĘDU MIASTA SANKT PETERSBURG

Nie zapomina Putin o swoich kolegach ze służby w Sankt Petersburgu…

1. Dmitrij Miedwiediew

2. Wiktor Zubkow - pierwszy wicepremier Rosji

3. Władimir Czurow- Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej

Wszyscy trzej byli podwładnymi Putina w Urzędzie Miasta Petersburg.

4. Dmitrij Kozak- wicepremier Rosji, również kolega Putina z okresu jego władzy w Petersburgu.

 

III. ZDOBYCIE GŁÓWNYCH GAŁĘZI EKONOMII

Klan Putina zajął pozycję lidera we wszystkich głównych gałęziach rosyjskiej ekonomiki.

O Gienadim Timczenko(oligarcha),braciach Kowalczukach i Rotengergach  wspominaliśmy już w poprzednich odcinkach filmu „Putin. Korupcja”. To jednak zdecydowanie nie wszyscy. Podwładny Putina z Urzędu Miasta Sankt Petrsburg :  Miller - kieruje Gazpromem; największe banki są kierowane przez kumpli Putina z okresu KGB: Gazprombank- Andriej Akimow, Wnieszekonombank- Władimir Dmitrijew,  WTB- Andriej Kostin.

8 listopada 2011, Dmitrij Oreszkin - politolog: Ten system nie dopuszcza przypływu nowych kadr; swoje kadry selekcjonuje według własnych zasad. Nie ma mowy o nowych ideach, pomysłach, modernizacji. Panuje stagnacja, bo nie ma normalnej konkurencji; lojalność jest ważniejsza od jakiejkolwiek efektywności. Państwową  spółką „Rostechologia” , w skład której wchodzi 439 przedsiębiorstw, zarządza Siergiej Czemiezow. To dawny kolega Putina z okresu jego służby w NRD. Obaj  pracowali z ramienia KGB.Czekista Nikołaj Tokariew- prezydent spółki „Transnieft”. Główny talent tego pana, to fakt, że w Dreźnie mieszkał z Putinem w jednym domu.

IV. WSZYSTKO CO NAJLEPSZE - DLA DZIECI.

Bez pracy nie zostali oczywiście krewni.

Cioteczny brat Putina- Igor – wiceprezydent „Masterbanku”

Cioteczna bratanica Putina- Wiera- członek Rady Nadzorczej „Ganzakombanku”

Starszy syn Siergieja Iwanowa- Aleksandr- wiceprezes” Wnieszekonombanku”

Młodszy syn Iwanowa- Siergiej- kieruje firmą ubezpieczeniową „SOGAZ”, a jego zastępcą jest bratanek Putina – Michaił.

Syn Patruszewa- Dmitrij- Prezes Zarządu „Rossielchozmank”.

Borys Niemcow, politolog, ruch „Solidarność”: „Korporacja” Putina, na którą składają się dawni towarzysze z KGB, z Petersburskiego merostwa, spółki „Jezioro” kontroluje właściwie wszystkie gałęzie rosyjskiego przemysłu, a na pewno wszystkie gazowe przedsiębiorstwa, wszystkie naftowe przedsiębiorstwa, wiele przedsiębiorstw przemysłu zbrojeniowego, praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa metalurgiczne i oczywiście- sektor bankowy.

Brytyjski „The Sunday Times” podaje: „W ciągu swego urzędowania Putin stworzył imperium o wartości 130 000 000 000 dolarów".

Klan Putina, składający się z jego przyjaciół i krewnych, zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych mafijnych rodzin na świecie!

P U T I N (23 stycznia 2012 r.):

„…Najważniejsze, to walka z  korupcją. To problem nie tylko Rosji…. Dla nas to poniżające i uwłaczające godności naszego kraju. Będziemy szukać przyczyn powodujących korupcję  i będziemy bezwzględnie karać  za wszelkie korupcyjne czyny…”.

YouTube Video