Piąta doba protestu w Nysie. "Zgłosili się także nauczyciele szkół z powiatu nyskiego po listy do zbierania podpisów"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

5.05.2012 –piąta doba protestu w Nysie

Komunikat z 5 dnia Protestu  Głodowego w Nysie w obronie historii i Polskiej Szkoły.  (48 dzień protestu w kraju)

W piątek 5 maja br. protest głodowy w redakcji „Nowin Nyskich” w Nysie w obronie polskiej szkoły i nauczania historii kontynuowali:

Janusz Sanocki (Nysa)

Jan Karandziej (Kudowa)

Stanisław Pawlaczyk (Nysa)

Jerzy Andrzej Zimny w południe zawiesił strajk i powrócił do Częstochowy.

Osoba wspierającą strajk głodowy był Witold Korona z Częstochowy.

Głodujących odwiedzają licznie mieszkańcy Nysy i Opolszczyzny z wyrazami poparcia. Wśród nich był prof. Andrzej Małkiewicz – historyk z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.  Poparcie swą obecnością zaznaczyli także działacze NSZZ „Solidarność” – Władysław Tatarzyński  z sekcji kolejnictwa i Tadeusz Ryśnik – przewodniczący Krajowej Sekcji Materiałów Budowlanych NSZZ „Solidarność” z żoną Barbarą.

W południe dołączył do głodujących ponownie Krzysztof Musialski, jednak wieczorem musiał wyjechać ponieważ otrzymał zaproszenie na audycję radiową w niedzielę.

Protestujących odwiedził także kpt. żeglugi Włodzimierz Kapeluszny prezes Kongregacji Przemysłowo-Handlowej z Kędzierzyna-Koźla.

Zgłosili się także nauczyciele szkół z powiatu nyskiego po listy do zbierania podpisów – pani Krystyna Sikora z Prudnika i Piotr Storoż z Otmuchowa.

Z opieką medyczną dla głodujących pośpieszył dr Krzysztof Hajdo, który zbadał uczestników głodówki i zaopatrzył ich w tabletki potasu i magnezu.  Jego brat – również lekarz – dr Jarosław Hajdo zaopatrzył głodujących w wodę mineralną.

Wieczorem jak zwykle przybył z komunią św. ks. Mariusz Pierzyna – wikary par. św. Jakuba i Agnieszki w Nysie. Ks. Pierzyna, który pełni  rolę swego rodzaju kapelana głodówki w Nysie, otrzymał na pamiątkę od osób uczestniczących w proteście album jasnogórski  przywieziony przez częstochowian, którzy głodowali przed nysanami.

Wywiad z głodującymi przeprowadziło Radio Maryja.  Informacje o głodówce w Nysie podaje także Radio Opole. Duży artykuł o głodówce w Nysie zamieścił „Nasz Dziennik” i „Gazeta Polska Codziennie”

Janusz Sanocki

 

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych