Szef berlińskiej kliniki uniwersyteckiej Charite Karl Max Einhaeupl poinformował w piątek, że była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zgodziła się na leczenie w szpitalu w Charkowie. Kurację jej chorego kręgosłupa będą nadzorować Niemcy - przekazał.
Lekarze niemieccy i ukraińscy spotkali się dziś z panią Tymoszenko i przeprowadzili z nią szczegółową rozmowę. Pani Tymoszenko wstępnie zgodziła się, by we wtorek 8 maja przewieziono ją do Centralnego Szpitala Kolejowego w Charkowie
- oświadczył Einhaeupl po wizycie w charkowskiej kolonii karnej dla kobiet, gdzie znajduje się opozycjonistka.
Tam niezwłocznie przystąpi do leczenia lekarz kliniki uniwersyteckiej Charite, który będzie wspomagany przez lekarzy ukraińskich. Będzie to wspólne działanie na rzecz rozwiązania problemu
- dodał Einhaeupl, cytowany przez agencję informacyjną UNIAN.
Serhij Własenko, adwokat skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Ukrainy oświadczył tymczasem, że ani on, ani jego klientka nie zostali uprzedzeni o wizycie komisji lekarskiej z udziałem Niemców. Własenko po raz kolejny podkreślił, że Tymoszenko nie ufa lekarzom ukraińskim.
Einhaeupl, który badał Tymoszenko już wcześniej, jeszcze w ubiegłym tygodniu nie wierzył w możliwość jej skutecznego leczenia na Ukrainie. Aapelował do ukraińskiego prezydenta o umożliwienie byłej premier wyjazdu za granicę i deklarował, że zostanie ona przyjęta przez klinikę Charite.
Apeluję do ukraińskiego prezydenta (Wiktora Janukowycza), aby kierując się wartościami humanitarnymi pozwolił jej wyjechać za granicę, do Europy, na leczenie
- mówił szef Charite. Podkreślał, że wyjątkowo sceptycznie podchodzi do leczenia Tymoszenko na Ukrainie "nawet z udziałem dwóch, czy trzech niemieckich lekarzy".
W piątek mija 15 dzień strajku głodowego, który Tymoszenko ogłosiła w proteście przeciwko pobiciu jej przez strażników więziennych. Opozycjonistka oświadczyła, że została uderzona, gdy w nocy z 20 na 21 kwietnia pod przymusem transportowano ją do szpitala.
W piątek prokurator generalny Ukrainy Wiktor Pszonka poinformował, że jego podwładni nie znaleźli podstaw do wszczęcia śledztwa w sprawie pobicia Tymoszenko.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/131804-tymoszenko-zgodzila-sie-na-leczenie-poza-wiezieniem
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.