Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity syn narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem: pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności

- powiedział przed rokiem Ojciec Święty Benedykt XVI podczas Mszy św. beatyfikacyjnej Jana Pawła II.

 

Dziś I rocznica Beatyfikacji Ojca Świętego.

To wyjątkowy czas wdzięczności za to, że jednemu z nas udało się osiągnąć cel życia: zbawienie. To także powód do wdzięczności Panu Bogu, za to że dał nam takiego świętego pasterza, który był dla nas przykładem.

Gdy Kościół wynosi kogoś na ołtarze, robi to z dwóch powodów: żeby dać nam przykład do naśladowania i żeby pokazać, że świętość jest możliwa do osiągnięcia bez względu na czasy

- mówi o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów.

 

Rocznica beatyfikacji to także czas przypomnienia sobie papieskiego przesłania, znalezienia nowych drogowskazów pomocnych w coraz bardziej zawikłanej rzeczywistości. To czas powrotu do słowa, które zawsze pomnażało nasze siły.Więcej być! Dzisiejsze „więcej być” młodego człowieka to odwaga trwania pełnego inicjatywy - Nie możecie z tego zrezygnować! Od tego zależy przyszłość każdego i wszystkich — trwania pulsującego świadectwem wiary i nadziei.

Przyszłość Polski zależy od was i musi od was zależeć. To jest nasza Ojczyzna. To jest nasze "być" i nasze "mieć". I nikt nie może pozbawić nas prawa, ażeby przyszłość tego naszego "być" i "mieć" nie zależała od nas. Każde pokolenie Polaków, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich dwustu lat, ale i wcześniej przez całe tysiąclecia, stawało przed tym samym problemem. Można go nazwać problemem pracy nad sobą. I trzeba powiedzieć, jeżeli nie wszyscy, to w każdym razie bardzo wielu nie uciekało od odpowiedzi na wyzwanie swoich czasów. Dla chrześcijanina nigdy sytuacja nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei!

- mówił Ojciec Święty do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte, 12 czerwca 1987 roku.

 

Aktualność papieskiego słowa wciąż elektryzuje. Warto wracać do homilii i dokumentów Jana Pawła II, aby na nowo odkrywać tak skrzętnie przysypywane dziś wartości.

Kościół przypomina nam jednocześnie, że Ojciec Święty, jako błogosławiony jest naszym orędownikiem w niebie i za jego wstawiennictwem możemy wypraszać potrzebne nam łaski.

 

 

mall