Imię Krzysztofa Putry, wicemarszałka Sejmu, który zginął w Smoleńsku, nadano jednemu z nowych rond w Białymstoku. W uroczystości wzięła udział rodzina zmarłego oraz władze miasta.
Rondo znajduje się u zbiegu ulic: gen. Władysława Andersa, gen. Stanisława Maczka i Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego w Białymstoku. Na jednym z pobliskich osiedli mieszka rodzina tragicznie zmarłego polityka.
W marcu radni miejscy podjęli jednogłośnie uchwałę o nadaniu temu miejscu imienia Krzysztofa Jakuba Putry Wicemarszałka Sejmu RP.
Uroczystego odsłonięcia tablicy z imieniem patrona dokonała żona zmarłego Elżbieta Putra oraz prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Rondo poświęcili duchowni: katolicki oraz prawosławny.
Jak powiedział prezydent Truskolaski, uroczystość nadania imienia rondu Krzysztofa Putry ma charakter symboliczny. Dodał, że rondo położone jest na trasie wylotowej z Białegostoku do Suwałk, a na ziemi suwalskiej - jak podkreślił - urodził się Putra.
Pewnie byłby zadowolony, gdyby mógł do swojej rodziny dojechać właśnie przez to rondo, przez przebudowaną drogę
- powiedział Truskolaski.
Przypomniał, że takie symboliczne miejsce ma też w Białymstoku inna ofiara smoleńskiej katastrofy, także związana z miastem: urodzony w Białymstoku Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Jego imię nadano ulicy, w pobliżu miejsca, w którym się urodził.
Żona wicemarszałka Putry, Elżbieta, podziękowała za upamiętnienie męża i zorganizowanie uroczystości. Dodała, że miejsce jest "rzeczywiście wyjątkowe".
Myślę, że by mu się podobało. To takie rozstaje dróg, gdzie i do domu własnego blisko, i do domu rodzinnego
- dodała. Podziękowała też duchownym za poświęcenie ronda i wyraziła nadzieję, że dzięki temu, będzie ono bezpieczniejsze.
Mówiła, że jej mąż przede wszystkim troszczył się o ludzi, bo - jak powiedziała - "to ludzie tworzą miasto".
A najpiękniejsze miasta mogą się wyludnić, jeśli nie ma troski o człowieka
– dodała Elżbieta Putra.
Wśród ofiar smoleńskiej katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku, były cztery związane z Białymstokiem i regionem. To ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, zwierzchnik prawosławnego ordynariatu WP arcybiskup Miron Chodakowski oraz stewardesa Justyna Moniuszko.
Jesienią 2010 roku publicznemu gimnazjum w Narwi (Podlaskie) nadano imię arcybiskupa Mirona. Przed rokiem w kościele św. Kazimierza w Białymstoku odsłonięto tablicę upamiętniającą Krzysztofa Putrę. To parafia, do której należał.
znp, PAP
fot. Rafał Rudnicki
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/131467-rondo-im-sp-krzysztofa-putry-w-bialymstoku-to-takie-rozstaje-drog-gdzie-i-do-domu-wlasnego-blisko-i-do-domu-rodzinnego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.