Stefan Sutkowski, założyciel i od ponad 50 lat szef Warszawskiej Opery Kameralnej, złożył rezygnację - poinformował PAP zastępca dyrektora opery Krzysztof Kur. Według niego Sutkowski chce prowadzić operę tylko do Festiwalu Mozartowskiego.
Sutkowski złożył rezygnację do samorządu województwa mazowieckiego wczoraj. Jak powiedział Kur, dyrektor zaznaczył w piśmie, że chce kierować operą do zakończenia 22. Festiwalu Mozartowskiego, zaplanowanego na lipiec br.
W marcu Urząd Marszałkowski zredukował dofinansowanie opery o 23,5 proc., tłumacząc swoją decyzję korektami w budżecie na 2012 r. wymuszonymi przez ministra finansów.
Z powodu cięć Warszawska Opera Kameralna chciała odwołać Festiwal Mozartowski - najbardziej znaną doroczną imprezę, realizowaną przez tę instytucję od ponad 20 lat. Po rozmowach z przedstawicielami samorządu postanowiono jednak, że festiwal się odbędzie, mimo że opera - decyzją władz województwa - nie dostanie z województwa więcej pieniędzy, a jedynie otrzyma wcześniej całą kwotę dotacji. Urząd Marszałkowski wypłaci dofinansowanie instytucji do połowy października, co pozwoli na zorganizowanie festiwalu. Pod koniec roku opera zostanie pozbawiona dopływu środków finansowych.
O trudnej sytuacji finansowej dyrektor opery alarmował już wcześniej. We wrześniu zeszłego roku zapowiedział, że opera nie będzie przygotowywać premier w najbliższych trzech latach.
Były szef Biura Promocji m.st. Warszawy Tadeusz Deszkiewicz zwrócił się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o nadanie Warszawskiej Operze Kameralnej statusu Narodowej Instytucji Kultury, co oznaczałoby przejęcie opery przez resort. Petycja Deszkiewicza w tej sprawie znajduje się pod adresem:
http://www.petycje.pl/petycja/8624/apel_o_nadanie_warszawskiej_operze_kameralnej_statusu_narodowej_
instytucji_kultury.html. Do tej pory pod apelem podpisało się ponad 700 osób.
W ramach Festiwalu Mozartowskiego prezentowane są wszystkie dzieła sceniczne Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pomysłodawcą odbywającego się od 1991 r. festiwalu jest dyrektor Sutkowski. Pierwszą edycję zorganizowano w ramach obchodów Roku Mozartowskiego w 200. rocznicę śmierci kompozytora.
Warszawska Opera Kameralna rozpoczęła działalność 12 września 1961 roku premierą opery "Służąca panią" Giovanniego Battisty Pergolesiego. W ciągu 50 lat działalności w operze odbyło się ponad 220 premier, zaprezentowano kilkadziesiąt dzieł scenicznych napisanych na zamówienie Warszawskiej Opery Narodowej.
W zeszłym roku Warszawska Opera Kameralna obchodziła swoje 50-lecie. Jubileusz działalności upamiętniono Festiwalem Oper Kameralnych XX i XXI w.
PAP, mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/131288-szef-warszawskiej-opery-kameralnej-zlozyl-rezygnacje-po-50-l-kierowania-placowka-powod-drastyczne-ciecia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.