W Poznaniu powstał komitet organizacyjny obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w roku 2016--ym

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Abp Stanisław Gądecki poprowadził dziś spotkanie założycielskie komitetu organizacyjnego ds. obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

– Chrzest Polski w 966 roku był przede wszystkim wydarzeniem religijnym, który zapewnił nam korzystanie z owoców Męki i Zmartwychwstania Chrystusa, umożliwiając osiągnięcie zbawienia – podkreślił metropolita poznański.

Przewodniczącym komitetu organizacyjnego został bp Marek Jędraszewski. W skład rady programowej weszli wybitni profesorowie poznańskich uczelni, wśród nich mediewista prof. Jerzy Strzelczyk i archeolog prof. Hanna Kóčka-Krenz, której badania przyczyniły się do odkrycia pierwszej kaplicy na ziemiach polskich. W komitecie organizacyjnym są prof. Zofia Kurnatowska, prof. Józef Dobosz, prof. Tomasz Jasiński i prof. Tomasz Jurek, oraz osoby odpowiedzialne za wydarzenia naukowo-kulturalne i edukacyjne związane z rocznicą Chrztu Polski.

Organizatorzy obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski mają nadzieję, że do Poznania przyjedzie papież Benedykt XVI.

„Zwracam się do Waszej Świątobliwości z pokorną, a jednocześnie bardzo serdeczną prośbą o łaskawe przyjęcie zaproszenia i przybycie do Poznania w 2016 roku z okazji 1050. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu świętego” – napisał w zaproszeniu skierowanym do papieża metropolita poznański.

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć naukowych będzie ekspozycja kaplicy księżnej Dobrawy na Ostrowie Tumskim. Prof. Hanna Kóčka-Krenz ma nadzieję, że uda się pokazać zwiedzającym najstarszą w Polsce świątynię.

– Ekspozycja znajdujących się pod ziemią fragmentów budowli pokaże, jak wyglądała ta pierwsza na ziemiach piastowskich, najmniejsza, ale też wyjątkowa kaplica, w której Mieszko i Dobrawa na pewno uczestniczyli w liturgii mszy św. – mówi KAI prof. Kóčka-Krenz.

Obchody rocznicy Chrztu Polski będą miały miejsce w Poznaniu w czerwcu 2016 roku. Oprócz uroczystości liturgicznych, w których mógłby wziąć udział Benedykt XVI, odbędzie się wystawa Expo Christianitatis, prezentująca początki chrześcijaństwa w Polsce, powstanie też pomnik upamiętniający Chrzest Polski. Zostaną również przygotowane specjalne programy szkolne i pomoce multimedialne przypominające młodym pokoleniom o wydarzeniach sprzed tysiąca lat.

Jedną z pierwszych historycznych dat odnoszących się do dziejów Polski jest rok 966, w którym książę Mieszko I przyjął chrzest. Mówi o tym zapiska z Rocznika kapituły krakowskiej „DCCCCLXVI Mesco dux Poloniae baptizatur”. Dwa lata później w Poznaniu powstało pierwsze biskupstwo na ziemiach polskich, a do Polski przybył z Rzymu biskup Jordan.

W 1966 roku na obchody Millennium Chrztu Polski władze komunistyczne uniemożliwiły przyjazd papieżowi Pawłowi VI i przedstawicielom episkopatów świata.

KAI/Prej

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych