Jak można pokazywać świat wymyślony, odwracać znaki i hierarchie? Tak jak to robią w "Loży Prasowej" w TVN!

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Niedzielna "Loża Prasowa", główny program z udziałem komentatorów prasowych w TVN 24 przynosi odpowiedź na pytanie jak się robi manipulację doskonałą. Jak można pokazywać świat wymyślony, odwracać znaki i hierarchie.

Zaproszeni goście: Igor Janke z "Rzeczpospolitej", Jacek Żakowski z "Polityki", Sławomir Sierakowski z "Krytyki Politycznej" oraz Andrzej Stankiewicz.

Tematy? Pierwszą część programu zajmuje debata na temat relacji Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobro, drugą rozmowa na temat ojca Tadeusza Rydzyka. Trzeci temat to wypowiedzi Antoniego Macierewicza, przeplatane niekomentowanymi wstawkami Bronisława Komorowskiego, który objaśnia kompromitację rządowego śledztwa słowami:

Zawsze się zjawi jakiś egzotyczny naukowiec z Holandii.

W rozmowie na określenie ludzi związanych z PiS lub w PiS będących padają obelżywe słowa: "ludność" lub "popychadła Kaczyńskiego". Roi się od sugestii o "rokoszu" jaki szykuje rzekomo PiS. Władzy nie ma! Komentuje się tylko opozycję.

Wreszcie temat ostatni - brak leków onkologicznych!

W Polsce brakuje leków onkologicznych, zobaczmy co na to politycy

- mówi prowadząca Małgorzata Łaszcz. Jak widać, leków po prostu brakuje, a politycy sprawę komentują. Ktoś w Polsce rządzi od pięciu lat?

To i tak tylko chwila rozmowy (Kaczyński wyczerpał czas) ale za to jak perfekcyjna! Nie pojawia się tam Platforma, nie ma rządu jest tylko... biedny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, który okazuje się winny wszystkiemu. Nie ma odpowiedzialności, dorobku rządu - nic!

Podobnie jak nie ma innych tematów: katastrofy w budowie autostrad, kompromitacji smoleńskiego śledztwa, wpłaty miliardów na ratowanie bogatej Hiszpanii i wciąż bogatszej od Polski Grecji. Nic. Debata taka, jakby Polską nadal rządził Kaczyński.

Przypomnijmy stary dowcip po wyborach roku 2007. Narada w TVN. Szef programowy ogłasza: do tej pory zajmowaliśmy się tylko rządzącymi, teraz przekręcamy wajchę, od dziś zajmujemy się tylko opozycją.

Prawdziwe, prawda? I byłoby nawet śmieszne gdyby nie tak całkowicie rosyjsko-białoruskie.

gim

Autor

e-prenumerata tygodnika Sieci 50% taniej + 3 audiobooki w prezencie! e-prenumerata tygodnika Sieci 50% taniej + 3 audiobooki w prezencie! e-prenumerata tygodnika Sieci 50% taniej + 3 audiobooki w prezencie!

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...