Premier Tusk fałszuje przeszłość. Śp. prezydent Kaczyński INFORMOWAŁ o swoim wyjeździe do Katynia PRZED ogłoszeniem spotkania Tusk-Putin

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Donald Tusk zarzucił Kancelarii śp. Prezydenta Kaczyńskiego, że decyzja o wyjeździe głowy państwa do Katynia zapadła dopiero po ogłoszeniu wspólnej wizyty Donalda Tuska i Władimira Putina na miejscu zbrodni.

Innymi słowy: że to śp. Prezydent chciał zorganizować konkurencyjne obchody. Oto wypowiedź premiera w tej sprawie:

Problem podwójnej wizyty tak naprawdę zaczął istnieć po ogłoszeniu informacji, że będzie spotkanie Putin-Tusk w Katyniu (...).

Nie było ze strony polskiego rządu żadnych nacisków na prezydenta Kaczyńskiego, nie było żadnych oczekiwań związanych z jego zamiarami własnych obchodów uroczystości katyńskich, o których nas nie informował. (...)

Jeżeli zatem pozwolić sobie na tezę, której ja nie podzielam, że doszło do rozdzielenia wizyt, to ja precyzyjnie powiem tak: po ustaleniu, jest wizyta premiera polskiego rządu, na zaproszenie premiera rosyjskiego rządu, aby wspólnie uczcić ofiary katyńskie, pojawił się także konkretny pomysł drugiej wizyty.

W dokumentach rzeczywiście łatwo sprawdzić.

Spotkanie Tuska i Putina w Katyniu ogłoszono 3 lutego 2010 roku:


Premier Rosji Władimir Putin zaprosił w środę szefa polskiego rządu Donalda Tuska do Katynia na kwietniowe uroczystości rocznicowe. Tusk zaproszenie przyjął. W ocenie polskiego premiera jest to ważny krok na drodze poprawy polsko-rosyjskich stosunków.

O tym, że premier Rosji zaprosił szefa polskiego rządu do Katynia w kwietniu na uroczystości rocznicowe, poinformował w środę po południu rzecznik szefa rosyjskiego rządu Dmitrij Pieskow. Zaproszenie zostało przekazane w czasie rozmowy telefonicznej, do której doszło z inicjatywy strony rosyjskiej.

A więc 3 lutego. Tymczasem 27 stycznia 2010 roku śp. Mariusz Handzlik, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Kaczyńskiego (zginął w Smoleńsku) wysłał pismo do swojego odpowiednika w MSZ śp. Andrzeja Kremera (również zginął w Smoleńsku):

"Uprzejmie informuję, że w związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą mordu polskich jeńców wojennych w lesie katyńskim, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Lech Kaczyński planuje oddać hołd ofiarom na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu w kwietniu b. r."

Premier Tusk fałszuje więc przeszłość. Śp. prezydent Kaczyński informował o swoim wyjeździe do Katynia PRZED ogłoszeniem spotkania Tusk-Putin

Prej

Autor

Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie
W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...