W lutym 1861 r. w Warszawie rosyjskie władze zabiły 5 demonstrantów, w kwietniu ponad 100. Zabroniono noszenia narodowego stroju i śpiewania polskich pieśni, 14 października wprowadzono stan wojenny. Dzień później wojsko wtargnęło do kościołów, w Katedrze aresztowało 1878 osób. Wszystkie kościoły zamknięto. W nocy z 14 na 15 stycznia 1863 r. zarządzono brankę do wojska na 15 lat. Młodych wyciągano z domów siłą. Stolica miała dostarczyć 1950 rekrutów, ale zebrano tylko 559. Wielu uciekło do Puszczy Kampinoskiej i lasów serockich.
22 stycznia 1863 konspiracyjny Rząd Narodowy ogłosił powstanie.
Bitwa pod Budą Zaborowską 14.IV.1863
17 stycznia 1863 r. syn powstańca listopadowego i były carski oficer Zygmunt Padlewski (rys. obok) utworzył sztab w Kampinosie. W lasach zgromadziło się ok. 1000 ludzi. Wspierali ich okoliczni mieszkańcy, zwłaszcza dwory dostarczające koni, żywności i broni. Na Wielkanoc zaplanowano atak na Cytadelę, gdzie więziono polskich przywódców. Oddział mjr Walerego Remiszewskiego przedostał się lasami prawie pod Wawrzyszew, ale musiał wycofać się przez Lipków i Truskaw do lasów Zaborowskich, tropiony przez Rosjan.
14 kwietnia pod Budą Zaborowską doszło do bitwy. 500-osobowy oddział carskiej armii pod dowództwem gen. Krüdenera zaatakował 250 powstańców uzbrojonych głównie w kosy. Major Remiszewski był chory i nie mógł skutecznie dowodzić. Poległo ok. 50 żołnierzy rosyjskich i ok. 150-200 powstańców. Po bitwie kilkudziesięciu rannych Polaków bestialsko wymordowano. Gdy ułożeni na wozach czekali na transport, rozwścieczeni Rosjanie pozrzucali ich na ziemię i dosłownie rozszarpali bagnetami. Jak podały konspiracyjne „Wiadomości z pola bitwy”, „odarli do naga wszystkich poległych i rannych, tych ostatnich w okrutny dobijali sposób, ciała ich jedną stanowiły ranę”.
Remiszewskiemu zadano 17 ran. Pochowano go prawdopodobnie w mogile na zachodnim krańcu Truskawia, przy której dziś stoi krzyż z metalowych rur. Jego przestrzelony zegarek wręczono carowi Aleksandrowi II jako trofeum. 72 (lub 76) zabitych pochowano niedaleko pola bitwy w zbiorowej mogile, kilkakrotnie dewastowanej przez Rosjan i za każdym razem odbudowywanej. W 1915 roku postawiono tu żelazny krzyż z 72 ćwiekami.
Resztki powstańców, wyłapanych pod Górkami i Starą Dąbrową, rozstrzelano lub powieszono na pobliskiej sośnie. W 1984 roku 170-letnie drzewo runęło. Wyciosano z niego 11 krzyży, pierwszy wręczono Janowi Pawłowi II. W 2001 r. umieszczono tu głaz z epitafium „Być pokonanym, a nie ulec”. Na północ od Granicy rośnie 300-letni niemal 20-metrowy Dąb Powstańców, na którym według podania też wieszano jeńców. Kolejna pamiątka to bezimienna mogiła za budynkiem dyrekcji KPN.
„Hucznie, z muzyką i śpiewem wjechał generał Krüdener do Warszawy. Z tyłu, przytroczeni do koni, szli młodzi chłopcy w pokrwawionych szarych kurtkach powstańczych. Kozacy powiewali triumfalnie przyczepionymi do pik krakuskami pomordowanych. Wielki płacz towarzyszył im na trasie tego „triumfalnego” przejazdu Alejami Jerozolimskimi do Krakowskiego Przedmieścia” (Maria Kann „Wierna Puszcza”).
Europa uznała Powstanie za wewnętrzną sprawę Rosji. W obronie Polski stanął tylko papież Pius IX.
Najdłużej, do wiosny 1865, walczył oddział księdza gen. Brzóski na Podlasiu.
W 1887 roku syn powstańca, Józef Piłsudski, został zesłany na 5 lat na Sybir, gdzie spotkał zesłańców z Powstania. Poznał ich przeżycia, studiował pamiętniki. Na początku XX wieku prowadził wykłady, publikował artykuły i napisał książkę „22 stycznia 1863” (lustr. Rydz Śmigły). Zauważył, że dobrze zorganizowana walka powstańcza ma sens. Tak Waszyngton wywalczył wolność Stanów Zjednoczonych a Garibaldi Włoch. 6 sierpnia 1914 r. w 50 rocznicę stracenia Romualda Traugutta, ostatniego przywódcy Powstania, ruszyła I Kompania Kadrowa. Towarzyszyła jej odezwa Rządu Narodowego wzorem z 1863 r. W 1919 roku rozkazem Piłsudskiego 3644 żyjących powstańców włączono w szeregi Wojska Polskiego i jako pierwszych odznaczono Virtuti Militari. Otrzymali wojskowe emerytury i mundury w kolorze fioletowym. W 70 rocznicę wybuchu Powstania przyznano im Krzyże Niepodległości. Żołnierze starsi stopniem pierwsi oddawali im honory. Każda walka o wolność ma sens.
Powstanie trwało - 450 dni
Stoczono bitew - 1 229
Dowódcy Powstania:
gen. Ludwik Mierosławski
gen. Marian Langiewicz
Romuald Traugutt
Liczba konspiratorów - 200 000
Zabici - 30 000
Zesłani na Sybir - 80 000
Skonfiskowane majątki - 4 000
Skasowane klasztory - 109
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/130501-ciekawa-propozycja-na-dzis-rajd-powstania-styczniowego-w-puszczy-kampinoskiej-14-kwietnia-2012-r
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.