Nasz wywiad. Red. Piotr Zychowicz o „Uważam Rze Historia”: "Nie uznajemy żadnych sztucznie stworzonych tabu"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Na rynku ukazał się pierwszy numer miesięcznika „Uważam Rze Historia”. Z tej okazji rozmawiamy z zastępcą redaktora naczelnego „Uważam Rze Historia” Piotrem Zychowiczem:

Kolejne pismo historyczne? Nie za dużo tego?

Nie, bo „Uważam Rze Historia” to magazyn, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Inne ilustrowane periodyki poświęcone historii, które są dostępne na naszym rynku, przypominają tabloidy. Na ogół są na bardzo niskim poziomie, a ich tematy oscylują wokół seksualnych zboczeń znanych postaci historycznych czy latających talerzy Trzeciej Rzeszy. Pisma te są niepoważne i jak ognia unikają kontrowersyjnych tematów, aby przypadkiem się komuś nie narazić. W efekcie wieje od nich nudą. My mierzymy znacznie wyżej.

To znaczy?

To znaczy, że zrobiliśmy pismo nie tylko ciekawe, ale i odważne. Piszemy w nim o kluczowych problemach historii Polski i Europy, bez oglądania się na opinie rozmaitych „autorytetów moralnych” czy środowisk, które roszczą sobie prawo do decydowania o czym wolno, a o czym nie wolno pisać. Już w pierwszym numerze znalazły się teksty o nadreprezentacji Żydów w UB czy o gehennie polskich dzieci na Wołyniu. Do niedawna ludzie mający odwagę mówić o tych sprawach, narażali się na przylepienie im łatki „oszołomów”. My nie uznajemy takich sztucznie stworzonych tabu. „Uważam Rze Historia” jest przy tym robione niezwykle profesjonalnie i atrakcyjnie. Mogę zdradzić, że efekt pracy najlepszych grafików i fotoedytorów „Rzeczpospolitej” przerósł nasze oczekiwanie.

Kogo panowie zaprosiliście na swoje łamy?

Czołowych polskich (i nie tylko) historyków i publicystów historycznych. W pierwszym numerze Czytelnicy znajdą znakomity tekst prof. Timothy Snydera oraz wywiady z Richardem Pipesem i Ianem Kershawem. Do tego Sławomir Cenckiewicz, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Paczkowski, Antonii Dudek, Bogdan Musiał, Piotr Gontarczyk, Krzysztof Jasiewicz, Andrzej Nowak i wielu innych. Szczególnie dumny jestem z pozyskania do stałej współpracy znakomitego rosyjskiego publicysty historycznego Wiktora Suworowa. Jego felieton będzie w każdym numerze „Uważam Rze Historia”. Nie chcę zdradzać wszystkiego myślę, że wiele osób po przeczytaniu naszego pisma będzie bardzo zaskoczonych. Pozytywnie.

Ale czy na podobny periodyk jest zapotrzebowanie?

Rzeczywiście wspomniane „autorytety moralne” wmawiają Polakom, że powinni przestać babrać się w przeszłości i zamiast tego patrzeć w przyszłość. Że historia jest niebezpieczna. Zajmowanie się nią — a nawet uczenie jej w szkołach — może rozbudzić drzemiące w Polakach mroczne demony. Naszym zdaniem to bzdura. I widzimy, że podobnie jak my myśli olbrzymia ilość Polaków. Rynek książki historycznej przeżywa swój złoty okres, historyczne artykuły publikowane w „Uważam Rze” i „Rzeczpospolitej” spotykają się z wręcz olbrzymim zainteresowaniem czytelników. Polacy chcą czytać o przeszłości bez cenzury i wbrew utartym schematom. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom. „Uważam Rze Historia” wpisuje się w modę na historię, jaka — ku irytacji wielu osób — zapanowała w naszym kraju. O tym, że warto nas czytać bardzo łatwo się przekonać. Wystarczy kupić pierwszy numer. Gwarantuję, że kupicie państwo także następny.

Dziękujemy za rozmowę i serdecznie życzymy powodzenia w walce z pedagogiką wstydu jaką serwują nam wielkie media oraz z zakłamywaniem historii.

***

Tematem numeru jest opowieść o ubekach. Zdrajcach, którzy na polecenie Moskwy upokarzali, torturowali i mordowali polskich patriotów i nigdy nie ponieśli kary za swoje zbrodnie. W III RP zapewniono im miękkie lądowanie i sowite emerytury. Próby ich osądzenia uznano zaś za „niebezpieczny prawicowy radykalizm” i „polowanie na czarownice”. Metody działania UB na łamach „Uważam Rze Historia” odsłonił prof. Andrzej Paczkowski, a o drażliwej sprawie nadreprezentacji Żydów w bezpiece napisał Piotr Gontarczyk. W numerze znalazły się rozmowy z ofiarami ubeków, między innymi katowanymi w śledztwach, skazanymi na śmierć AK-owcami.
Ponadto w w kwietniowym „Uważam Rze Historia” między innymi:

• Timothy Snyder o tym, że Holokaust nie był jedynym ludobójstwem XX wieku
• Sławomir Cenckiewicz o brawurowej akcji ratowania polskiego złota we wrześniu 1939 roku
• Richard Pipes o tym czy bolszewizm musiał zwyciężyć i czy biali byli skazani na klęskę
• Piotr Semka o gloryfikacji feldmarszałka Rommla przez Bundeswehrę
• Wiktor Suworow o tym jak Hitler uratował Polskę atakując Stalina
• Rafał A. Ziemkiewicz o fatalnych historycznych błędach narodów Europy
• Antoni Dudek o Bolesławie Piaseckim w podsłuchach SB
• Ian Kershaw o tym czy Adolf Hitler wiedział o komorach gazowych
• Bogdan Musiał o tym, że Szczecin miał przypaść NRD
• Piotr Zychowicz o tym jak Anglia sprowokowała pierwsze uderzenie Hitlera na Polskę
• Krzysztof Masłoń o tym dlaczego Józef Mackiewicz nie dostał Nobla
• Ewa Siemaszko o piekle polskich dzieci na Wołyniu, o którym w III RP nie wolno głośno mówić
• Bronisław Wildstein o lewicowej pałce, którą okłada się głowy niepokornych
• Krzysztof Jasiewicz o 100 tysiącach zapomnianych polskich ofiarach Stalina
• Andrzej Nowak o polskim wieku XIX

Do tego rysunki, mapy, komiks, recenzje książek, opisy bitew, broni i wiele, wiele więcej...

opr. gim

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych