Dlaczego Jasna Góra pamięta? Wypowiedź o. Dariusza Cichora - Definitora Generalnego Zakonu Paulinów dla wPolityce.pl

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Portret śp. pary prezydenckiej w bazylice jasnogórskiej, 10 kwietnia 2012 roku.
Portret śp. pary prezydenckiej w bazylice jasnogórskiej, 10 kwietnia 2012 roku.

Dlaczego Jasna Góra pamięta?

Jasna Góra - duchowa stolica naszego narodu, przez wieki swojego istnienia była dla Narodu Polskiego prawdziwą przestrzenią wolności. To właśnie tutaj w chwilach największych zagrożeń wołaliśmy do Najświętszej Maryi Panny o ratunek. Maryja zaś, zawsze przeciwstawiała się naszej zagładzie, przychodziła z pomocą swemu ludowi, abyśmy mogli żyć w wolności i pokoju i postępować drogą, którą jest Jezus Chrystus nasz Pan i Odkupiciel.

Wielki O. Augustyn Kordecki, obrońca Jasnej Góry podczas "potopu" szwedzkiego, dał nam czytelny drogowskaz, który prowadzi w kierunku obrony spraw najświętszych, odrzucenia pokusy uległości i rezygnacji w doświadczeniach dziejowych, wytrwałej walki w obronie wiary, tożsamości narodu i jego suwerennego bytu. Dlatego Henryk Sienkiewicz podczas pobytu na Jasnej Górze napisał w pamiątkowej księdze sanktuarium: "Na Jasnej Górze bije nieśmiertelne serce polskiego narodu".

Prymas Tysiąclecia Kard. Stefan Wyszyński z tego miejsca kierował przesłanie do Narodu Polskiego wyrażając swoją troskę o jego byt, a także jego duchowy i kulturalny rozwój. Na Jasnej Górze zawsze pamiętamy o bohaterach naszej Ojczyzny, którzy za nią przelali krew, abyśmy mogli żyć w pełnej wolności.

Błogosławiony Jan Paweł II, właśnie na Jasnej Górze wypowiedział znamienne słowa: "Tutaj zawsze byliśmy wolni". Tutaj niemal każdego dnia słyszymy słowa św. Pawła: "Nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeżeli zaś synem to i dziedzicem z woli Bożej".

Jasna Góra włącza się zatem w ogólnonarodowe obchody 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. w poczuciu solidarności ze wszystkimi Rodakami w Polsce i na świecie, którzy gromadzą się dzisiaj, aby oddać należny hołd poległym śp. Reprezentantom Narodu i Państwa Polskiego. Ogarniamy serdeczną modlitwą śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, oraz wszystkich, którzy polegli pod Smoleńskiem. Niech Pan przyjmie ich do życia wiecznego. Polecamy wszystkie Drogie Rodziny poległych, aby Bóg umocnił w nich wiarę w zmartwychwstanie i w zwycięstwo prawdy.

Dziś z głębi serca zanosimy modlitwę do Boga przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, "abyśmy z zapałem walczyli w obronie wiary, a w niebie wysławiali zwycięstwo Chrystusa ".

O. Dariusz Cichor - Definitor Generalny Zakonu Paulinów

PATRZ TAKŻE: Jasna Góra pamięta o drugiej rocznicy. W najświętszym miejscu Polaków portret śp. pary prezydenckiej

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych