Warszawa, 6 kwietnia 2012 roku.

W drugą rocznicę Katastrofy Smoleńskiej Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zwraca się do Państwa z prośbą o wsparcie zainicjowanej przez nas kilka dni temu inicjatywy „Jesteśmy Smoleńskim Pomnikiem”.

Celem tej akcji jest upamiętnienie wszystkich 96 ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku - Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki, Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, wysokich urzędników państwowych, dowódców sił zbrojnych, duchownych, parlamentarzystów, przedstawicieli Rodzin Katyńskich, załogi samolotu, oficerów BOR . Zapraszamy Państwa do odwiedzenia strony www.jestesmysmolenskimpomnikiem.pl

Wierzymy głęboko, że inicjatywa wirtualnego pomnika odtworzy nasze narodowe poczucie jedności, przywróci wspólnotę, bez względu na dzielące nas różnice. To jesteśmy winni 96 naszym rodakom, którzy zginęli w drodze na obchody 70 rocznicy ludobójstwa dokonanego na polskiej elicie w Katyniu. Jechali w naszym imieniu oddać hołd pomordowanym Polakom, podtrzymać pamięć.

Teraz my jesteśmy im winni to samo. Dlatego apelujemy do Państwa - niech każdy z nas będzie współautorem upamiętnienia, tych, którzy zginęli dwa lata temu.

W tym celu prosimy Państwa, o przesyłanie swoich zdjęć i filmów z tamtych dni, z czasu żałoby narodowej, pogrzebów ofiar,obchodów I rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prosimy też o nadsyłanie Waszych osobistych wspomnień z 10 IV. Każdy z przesłanych materiałów będzie cegiełką tworzącą nasz wspólny Smoleński Pomnik.

Wszyscy, którzy zechcą odnaleźć swoje zdjęcie wpisane w Panoramę Krakowskiego Przedmieścia, mogą je dodać bez zakładania konta - wystarczy w formularzu "dodaj zdjęcie" wpisać nazwisko/nick i wybrać plik, który chcemy zamieścić w Panoramie, . Od 10 kwietnia 2012 każdy z nas będzie mógł wyszukać swoje zdjęcie wśród tłumu na Krakowskim Przedmieściu.

Naszą prośbę o udostępnienie materiałów oraz wsparcie i nagłośnienie akcji kierujemy do redakcji portali internetowych, gazet, redakcji radiowych i telewizyjnych oraz do stowarzyszeń i organizacji społecznych. Występujemy i zwracamy się o pomoc również doKancelarii Prezydenta RP, Urzędu Miasta st. Warszawy, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,Kancelarii Sejmu i Senatu, MON, ordynariatów polowych, IPN, NBP, BOR, klubów parlamentarnych oraz innych instytucji i stowarzyszeń, które są w posiadaniu materiałów dokumentujących tamte kwietniowe dni.

Maciej Łopiński

Prezes Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego