Bośnia: w 20 lat po oblężeniu chrześcijanie są w Sarajewie obywatelami drugiej kategorii. "Ich liczba zmniejszyła się trzykrotnie"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Sarajewo po oblężeniu, Wikipedia.org
Sarajewo po oblężeniu, Wikipedia.org

Sarajewo nie jest już miastem wieloetnicznym, gdyż chrześcijan wyparli stamtąd muzułmanie, stanowiący obecnie 85 procent jego mieszkańców. Zwrócił na to uwagę arcybiskup tego miasta kard. Vinko Puljić w liście z okazji przypadającej 5 kwietnia 20. rocznicy rozpoczęcia oblężenia stolicy Bośni. W ciągu czterech lat jego trwania zginęło blisko 11 tys. osób, w tym 2 tys. dzieci. Kardynał przypomniał, że przez cały ten czas pozostał ze swymi wiernymi, starając się ożywiać w nich nadzieję na lepszą przyszłość.

Dziś, jak zauważa arcybiskup Sarajewa, przyszłość chrześcijan w tym mieście jest coraz bardziej niepewna. Ich liczba zmniejszyła się trzykrotnie, do 15 tys. Dla wyznawców Chrystusa w Sarajewie nie ma już miejsca, z trudem upominają się o własne prawa, a pod pewnymi względami ich położenie jest porównywalne z tym, co działo się w czasach komunizmu. Tak jak wtedy odmawia się nam na przykład pozwolenia na budowę nowego kościoła – stwierdził kard. Puljić.

W ogłoszonym 4 bm. liście z okazji 20. rocznicy rozpoczęcia oblężenia miasta zapowiedział również, że właśnie tu odbędzie się tegoroczne spotkanie międzyreligijne na rzecz pokoju. Przygotowuje je rzymska Wspólnota św. Idziego w dniach 9-11 września.

Oblężenie Sarajewa przez Bośniackich Serbów w czasie wojny na tych ziemiach po rozpadzie Jugosławii rozpoczęło się 5 (lub 6) kwietnia 1992 i trwało do końca października 1995. Przez cały ten czas było ono ostrzeliwane z otaczających gór, odcięte od dostaw wody i prądu, a żywność dostarczano nieregularnie. Zginęło ponad 10,5 tys. osób, a prawie wszystkie budynki zostały zniszczone lub uszkodzone.

Po zakończeniu wojny w wyniku podpisania w listopadzie 1995 układu z Dayton (USA) trwa odbudowa miasta, głównie przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Ślady wojny są jednak nadal widoczne, a tereny wokół stolicy niepodległej obecnie Bośni i Hercegowiny są ciągle jeszcze zaminowane.

W dniach 12-13 kwietnia 1997 miasto odwiedził Jan Paweł II. Planował on pielgrzymkę do tego miejsca we wrześniu 1994, ale w ostatniej chwili musiał ją odwołać, gdyż władze miejscowe i siły ochronne ONZ nie były w stanie zapewnić bezpieczeństwu ani jemu samemu, ani tym, którzy by przyszli na spotkanie z nim.

KAI/Sarajewo/Prej

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych