SZOK! Radio Opole nie chce grać piosenki "Urodziłem się w Polsce". Zarzut: "szowinistyczna". Naprawdę: PILNUJMY POLSKI

"Dziennik Zachodni" informuje o niezwykle bulwersującej sprawie - o decyzji publicznego Radia Opole, które podjęło decyzję o niepuszczaniu piosenki "Urodziłem się w Polsce". Utwór nagrał Andrzej Nowak, lider legendarnego zespołu TSA, wraz ze swoją grupą Złe Psy.

Stacja uznała, że piosenka jest "szowinistyczna i niemedialna".

Jestem Opolaninem z krwi i kości. Tu się urodziłem, wychowałem, założyłem zespół TSA. Zawsze podkreślałem skąd jestem. Nowej płycie patronuje urząd miasta. Biorąc to wszystko pod uwagę, decyzja Radia Opole burzy mi krew - komentuje sprawę sam muzyk.

Tekst piosenki to m. in. słowa:

"Ojciec Polak, matka Polka, polskie miasto, polska łąka, piękna nasza Polska cała, by ta Polska ocalała".

Sprawa wybuchła, gdy - jak informuje "Dziennik Zachodni" - mieszkający od urodzenia w Opolu muzyk Andrzej Nowak zwrócił się do miejscowej stacji radiowej z prośbą o puszczanie utworu na antenie.

Musimy mieć na uwadze, że w tym czasie trzeba grać utwory wyważone i strawne dla szerokiego grona odbiorców. W mojej opinii ten utwór do nich nie należy - tłumaczy w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej" Tomasz Bazan, kierownik muzyczny rozgłośni.

Inne zdanie ma menadżer zespołu Złe Psy Jacek Adamczyk; w jego relacji wynika, że rozgłośnia uznała utwór za "szowinistyczny i niemedialny".

- Przecież on nie niesie w sobie żadnych negatywnych emocji - mówi Adamczyk.

"Dziennik Zachodni" podkreśla jednocześnie, że utwór jest nadawany przez kaszubską stację Radio Kaszëbë.

Mamy nieodparte wrażenie, że Radio Opole z radością puściłoby piosenkę, gdyby w tekście zamiast słów "Polska" i "polski" znalazły się słowa "Niemcy" i "niemiecki".

Pilnujmy Polski. Coraz uważniej.

Pat

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...