7. rocznica śmierci Jana Pawła II. W górach płonęły watry, tysiące osób czuwało w Warszawie, modlitwy w całym kraju

Krzyż na Giewoncie o 21:37. Fot. PAP / Grzegorz Momot
Krzyż na Giewoncie o 21:37. Fot. PAP / Grzegorz Momot

O godz. 21.37 w wielu miejscach na Podhalu zapłonęły góralskie watry pamięci o Janie Pawle II. Siódmą rocznicę śmierci – jak mawiają o papieżu Polaku górale - Gazdy Świata wspominano także na koncertach, nabożeństwach. Podświetlono również krzyż na Giewoncie.

Watrę na stoku narciarskim na Zadziale w Nowym Targu zapalili górale z miejskiego oddziału Związku Podhalan. Wielu z nich wokół ogniska zgromadziło się w strojach regionalnych.

Siedem lat Ojciec Święty przebywa w Domu Ojca. Możemy sobie postawić pytanie, czy my – górale wypełniamy jego orędzie, że na nas zawsze może liczyć

– mówi Alojzy Lichosyt z nowotarskiego oddziału Związku Podhalan.

Watrę pamięci zapalili na szczycie Góry Wdżar mieszkańcy pobliskiej miejscowości. Inicjatorem spotkań modlitewnych na szczycie jest kluszkowiecki oddział Związku Podhalan. Wspólnie z ojcami karmelitami z parafii Matki Bożej Częstochowskiej górale uczestniczyli w Eucharystii, po której odmówili koronkę do Bożego Miłosierdzia, a na zakończenie o 21.37 zapalili watrę pamięci o papieżu Polaku.

Modlono się w intencjach ojczyzny, o błogosławieństwo dla całego Narodu za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II.

W ten sposób łączymy się z całym Kościołem, zanosząc modły do Boga z dziękczynieniem za wielki dar, jakim dla świata był papież Słowianin

– mówił jeden z franciszkanów. Na Mszę papieską co roku przybywają bardzo licznie mieszkańcy okolicy. Mimo iż to początek kwietnia, a pogoda zazwyczaj nie rozpieszcza, ludzie przybywają na górę zarówno pieszo, jak i kolejką krzesełkową, którą wówczas firma Czorsztyn-ski uruchamia za darmo dla wszystkich. Wierni jeszcze przed Mszą palą na szczycie symboliczne znicze, układając z nich krzyż.

O godz. 21.37 dziewięciu młodych zakopiańczyków oświetliło krzyż na Giewoncie. Tuż przed godz. 19 doszli pod szczyt na Giewoncie. Jak mówi w rozmowie z KAI jeden z nich, warunki są bardzo ciężkie.

Śniegu jest bardzo dużo, szło się nam niezwykle ciężko. Nie ma warunków do rozbicia biwaku, zaraz po zakończeniu oświetlania będziemy wracać

– powiedział Szymon Jędrusik. Przypomniał, że ekipa zakopiańczyków już po raz szósty weszła 2 kwietnia na szczyt Giewontu.

Cieszymy się, że z mroków nocy wyłonił się krzyż, o którym Jan Paweł II mówił w swych homiliach

– powiedział inicjator wyprawy. Młodzi górale wyruszyli na krzyż na Giewoncie w godzinach porannych. Jana Pawła II wspomniano także w wielu podhalańskich świątyniach, w tym w ludźmierskim sanktuarium. Tam przed pomnikiem papieskim złożono biało-żółte kwiaty.

W Zakopanem z okazji 7. rocznicy śmierci Jana Pawła II uroczystości odbywały się w Sanktuarium Maryjnym na Krzeptówkach.

KAI

***

Biskup świdnicki Ignacy Dec przewodniczył uroczystej Mszy świętej na stadionie w Wałbrzychu. Modlono się o kanonizację błogosławionego papieża.

Jan Paweł II w naszych czasach apelował o odnowę Narodu i to wezwanie jest wciąż aktualne. Odnowa Narodu jest potrzebna, gdyż wiele osób traktuje swój związek z Kościołem czysto instrumentalnie. Jeśli trzeba, to kryją się pod skrzydła Kościoła i nawet wychwalają niektórych hierarchów, a jak trzeba to Kościołowi dokładają

- ubolewał biskup Dec. Spotkanie modlitewne rozpoczęło nabożeństwo Drogi Krzyżowej przygotowane przez Duszpasterstwo Akademickie z Wałbrzycha. Po Mszy świętej, którą koncelebrowało wielu kapłanów, między innymi biskup pomocniczy Adam Bałabuch, odbyła się prezentacja Tryptyku rzymskiego przygotowana przez członków Stowarzyszenia "Ludzie Jana Pawła II" z Wałbrzycha.

O godzinie 21:37 uczestnicy modlitwy oddali hołd błogosławionemu Janowi Pawłowi II.

We Mszy świętej uczestniczą każdego roku tysiące wiernych. Wśród przybyłych na stadion nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych oraz parlamentarzystów. Modlitwie towarzyszyła intencja dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II oraz prośba o szybką kanonizację papieża Polaka.

Msze święte na stadionie wałbrzyskim organizowane są od 2005 roku. Tegoroczną Mszę świętą transmitowała Telewizja Trwam i Radio Maryja.

KAI

***

Gorzkie Żale, uczczenie relikwii błogosławionego papieża oraz modlitwa pod pomnikiem złożyły się na uroczystości, które odbyły się w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Modlitewny wieczór w Wielki Poniedziałek rozpoczął się od Gorzkich Żalów, zakończył zaś o godz. 21.37. Uczczono relikwie papieża-Polaka, odmówiono Różaniec. Po Apelu uroczyście zasłonięto cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. Potem rozpoczęło się czuwanie przy pomniku Jana Pawła II przed bazyliką. Uroczystości zakończyło błogosławieństwo.

Kalwaria Zebrzydowska była ulubionym miejscem modlitwy Jana Pawła II. Od najmłodszych lat Karol Wojtyła przybywał tu ze swoim ojcem z pobliskich Wadowic. Pielgrzymował tu również jako kapłan i arcybiskup, a także dwukrotnie (w 1979 i 2002 r.) jako papież.

Rocznie przybywa do Kalwarii Zebrzydowskiej ponad milion pielgrzymów z kraju i zagranicy.

KAI

***

Bł. Jan Paweł II nauczył nas przechodzenia z życia do życia. Dzisiaj oddajemy cześć Bogu za to, że nam go dał

- mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W całym mieście odbyły się spotkania wspomnień, koncerty oraz modlitwy w intencji kanonizacji błogosławionego papieża.

W redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie odbyło się spotkanie upamiętniające bł. Jana Pawła II. Abp Depo mówił w trakcie jego trwania, że

wszystkim nam powinny towarzyszyć dwa obrazy, które były wpisane w życie i posługę Jana Pawła II, a mianowicie obraz Jezusa Miłosiernego i Maryi Jasnogórskiej.

Natomiast ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli” przypomniał, że

Jan Paweł II szukał przez całe życie człowieka i dziś ludzie cały czas przychodzą za nim.

Uczestnicy spotkania obejrzeli film z pielgrzymki Jana Pawła II do Ziemi Świętej w Roku Jubileuszowym 2000 oraz wysłuchali pieśni na Wielki Post w wykonaniu Katarzyny Suskiej-Zagórskiej, solistki Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie i Jolanty Pinderak-Muratów przy akompaniamencie Jakuba Brawata.

„Częstochowa czyta Jana Pawła II ” - pod takim hasłem odbył się specjalny wieczór wspomnieniowy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, podczas którego przedstawiciele Kościoła, świata kultury, artyści zaprezentowali fragmenty twórczości papieża Polaka. Fragmenty utworów Karola Wojtyły-Jana Pawła II zaprezentowali m. in. o. Sebastian Matecki podprzeor Jasnej Góry, Renata Zarębska, Olek Klepacz, Marian Florek.

Również na modlitwie Apelu Jasnogórskiego zgromadzili się wierni parafii częstochowskich i w wielu parafiach archidiecezji. M. in. w parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swoich pielgrzymek do Częstochowy zmierzając na Jasną Górę przejeżdżał przez teren tej parafii w 1979 r., 1983 r., 1987 i w 1991 r.

Ponadto specjalne modlitwy o kanonizację Jana Pawła II odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

KAI

***

Tradycyjnie przez cały dzień mieszkańcy Krakowa oraz turyści przychodzili pod Okno Papieskie przy ul. Franciszkańskiej, gdzie modlili się, palili znicze i składali kwiaty. O 21.37, w godzinę śmierci papieża, z wieży mariackiej na Rynku Głównym popłynęła jego ulubiona pieśń „Barka”.

W Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach odbyła się refleksja słowno-muzyczna pt. „Ostatnie przesłanie Ojca Świętego”, którą poprowadził krakowski aktor Piotr Piecha. Fragmentom Testamentu Ojca Świętego towarzyszyła muzyka w wykonaniu zespołu Marii Krawczyk „Małe Ważne Sprawy”. Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.

O godz. 21.37 z wieży mariackiej popłynęła ulubiona pieśń Jana Pawła II „Barka. W godzinie śmierci Ojca Świętego w oknach zapłonęły świece - symboliczne światełka nadziei. Dochód uzyskany z ich sprzedaży jest przeznaczony na budowę Centrum „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach.

Krakowskie obchody 7. rocznicy śmierci Ojca Świętego rozpoczęły się już 1 kwietnia w Sanktarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Odbyło się uroczyste oratorium papieskie pt. „Kraków pamięta ...”, połączone z Mszą św. Podczas uroczystości można było usłyszeć fragmenty z mszy, oratoriów i kantat m.in. J.S. Bacha, G.F. Haendla, W.A. Mozarta. oraz G. Verdiego w wykonaniu zespołu artystów scen operowych i teatrów dramatycznych pod kierownictwem muzycznym Mirosława Gąsieńca.

KAI

***

Watrę pamięci zapalono 2 kwietnia na bielskim wzgórzu Trzy Lipki u stóp 40-metrowego Krzyża Trzeciego Tysiąclecia w Bielsku-Białej. Uroczystości rozpoczęły się tu od Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację papieża w kaplicy pobliskiego klasztoru sióstr redemptorystek. Po liturgii bielszczanie niosąc zapalone znicze przeszli pod pobliski Krzyż.

O 21.37, w godzinie śmierci papieża, zebrani pod Krzyżem dziękowali Bogu za dar papieża Polaka. Uczestnicy odśpiewali Apel Jasnogórski.

Wzgórze Trzy Lipki, na którym od 2001 roku stoi gigantyczny stalowy krzyż, przypominający pastorał Jana Pawła II, to jedno z najpiękniejszych miejsc Bielska-Białej. Docierają tu liczne procesje i sprawowane są Msze św. Na wzgórze przychodzi też wielu turystów, by podziwiać niezwykłą panoramę miasta i Beskidów. U stóp krzyża znajduje się wypalana w glinie pamiątkowa tablica, przedstawiająca papieża z pastorałem. Obok umieszczono cytat z homilii papieskiej wzywającej do przyjęcia dziedzictwa krzyża.

KAI

***

Na szczycie Matyska w Radziechowach w Beskidzie Żywieckim zapłonął "Ogień Lolka". Pod gigantycznym krzyżem milenijnym odprawiona została Msza św. dziękczynna za beatyfikację papieża, rozważano następnie tajemnice bolesne Różańca, odśpiewano Apel Jasnogórski, a o 21.37 zapłonęło specjalne ognisko pamięci.

4 lata temu ogień z grobu Jana Pawła II, nazwany "Fiaccola di Lolek" przywieźli w Beskidy biegacze z Włoch. Dziś na beskidzkim szczycie zebrała się licznie młodzież.

Góra Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi potężny krzyż, a przy drodze powstały rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. W listopadzie odbywają się tu Zaduszki Narodowe, w czasie, których wspomina się osoby zasłużone w historii Polski. Kilka lat temu rozpoczęto usypywanie symbolicznego kurhanu, upamiętniającego narodowych bohaterów.

KAI

***

Kilka tysięcy osób wzięło udział w wieczornym czuwaniu na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

[Fot. PAP / Andrzej Hrechorowicz]

W uroczystości wzięli udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Tematem czuwania była wolność, jeden z najważniejszych wątków papieskiego nauczania.

Kard. Nycz, przemawiając do zgromadzonych, podkreślał właśnie przypomnienie nauki "o wolności, która zawsze musi się łączyć z odpowiedzialnością", której "najdoskonalszym wypełnieniem jest miłość" i która "nie jest celem sama w sobie, ale drogą odkrywania i czynienia dobra oraz miłości".

Nycz oraz Gronkiewicz-Waltz podkreślali, że z roku na rok zmienia się charakter rocznicowych uroczystości w stolicy.

Najpierw było głębokie poczucie straty i bólu, a coraz więcej jest w nas wdzięczności za to, że mieliśmy takiego rodaka, takie przewodnika, za to, że mieliśmy błogosławionego

- mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Według szacunków organizatorów - Centrum Myśli Jana Pawła II – na pl. Piłsudskiego mimo chłodu przyszło ok. siedmiu tysięcy osób. Część miała ze sobą biało-czerwone flagi. Ludzie przychodzili też z tulipanami oraz zniczami, jedne i drugie układano na ziemi w znak krzyża. Organizatorzy zachęcali warszawiaków, by w tym roku przychodzili z kwiatami, symbolem świętości, nie prowadzili natomiast sprzedaży zniczy.

Kulminacyjnym punktem uroczystości był utwór "Cisza" odegrany przez trębacza o godz. 21.37, w godzinie śmierci papieża. Chwilę wcześniej na scenę wniesiono relikwię papieża - kawałek szaty z jego krwią.

Bezpośrednio przed uroczystością na telebimie wyświetlano archiwalne materiały, w których o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II opowiadali jego przyjaciele i znajomi.

Samo czuwanie organizatorzy przygotowali jako spektakl, w którym nagrania z wypowiedziami Jana Pawła II oraz fragmenty jego tekstów odczytywane przez aktora Dariusza Kowalskiego, były przeplatane modlitwą prowadzoną przez proboszcza archikatedry św. Jana ks. Bogdana Bartołda oraz występami choru i kwartetu smyczkowego.

Obchody siódmej rocznicy śmierci Jana Pawła II na pl. Piłsudskiego, na którym w 1979 r. Ojciec Święty odprawił mszę św. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, zainaugurowała w poniedziałek rano gra miejska "Labirynt. Wybieraj dobrze", skierowana do gimnazjalistów.

PAP / znp

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych