"Zależy nam, by naszą głodówkę wspierali młodzi ludzie". Relacja z 2 dnia warszawskiego protestu w obronie polskiej szkoły

fot. Blogpress
fot. Blogpress

Już drugi dzień trwa protest głodowy działaczy opozycji z lat 80.: Adama Borowskiego, Lecha Ochnika, Grzegorza Wysockiego i Mariusza Pateya przeciwko likwidacji lekcji historii w szkołach ponadgimnazjalnych.

Protest odbywa się w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 7.

Dziś wraz z Solidarnymi2010 odwiedziliśmy głodujących.

Nie pozwolimy ministerstwu zapomnieć o tej sprawie. Boimy się, że po zawieszeniu protestu w Krakowie ministerstwo uzna, że nie ma problemu. Sprawa jest poważna dla naszych dzieci, dla przyszłych pokoleń i mamy nadzieję, że w nasze ślady pójdą następni

– mówił wczoraj w rozmowie z Solidarnymi 2010 Adam Borowski.

IMG_6106m

Dziś protestujący mają już konkretne pomysły, jak zorganizować czas tym, którzy by chcieli przyjść do Stowarzyszenia Wolnego Słowa posłuchać niezależnego słowa, piosenek bardów Solidarności czy wykładów historycznych.

Są pierwsi zaproszeni, w najbliższych dniach swoje piosenki będą śpiewać:

Paweł Piekarczyk (niedziela, godz. 20.00) i

Leszek Czajkowski (poniedziałek, godz. 20.00).

Pierwszy wykład na tematy historyczne wygłosi w poniedziałek o godz. 18.00 prof. Jan Żaryn, a w środę (też o 18.00) Teresa Bochwic będzie mówiła o roli mediów w kształtowaniu świadomości historycznej.

Nam zależy na tym, żeby tą naszą głodówkę wspierali młodzi ludzie. W końcu jest to dla nich. Nam już ta władza nie zaszkodzi, my swoje wiemy, historię znamy i ministerstwo bałaganu w głowie nam nie zrobi. Natomiast istotną rzeczą jest, by młodzi ludzie nas wspierali, żeby oni czuli potrzebę wiedzy, jaką jest historia Polski.

Wspomniał także o pozytywnych reakcjach na protest:

Tutaj był jeden z rodziców, który bardzo ciepłymi słowami nas wspiera, ponieważ ma dziecko w gimnazjum i włosy mu stają dęba, czego to dziecko się uczy. (..) Dzwoniła do nas nauczycielka, która wręcz powiedziała, że prowadzi poza szkołą lekcje historii, ponieważ nie ma szansy dzieci nauczyć w tych godzinach, które są i w tym programie, który jest.

We wtorek o godz. 21:00 odbędzie się Apel Jasnogórski i odmówienie Różańca wspólnie z protestującymi.


IMG_6087m

IMG_6086m

IMG_6100m

IMG_6099m

IMG_6078m

IMG_6089m

IMG_6104m

Relacja: Margotte

Autor

Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie
W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...