Drogi Krzyżowe na Majdanku i w Warszawie

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Droga Krzyżowa przeszła też ulicami śrómieścia Katowic (na zdjęciu). Fot. PAP / Andrzej Grygiel
Droga Krzyżowa przeszła też ulicami śrómieścia Katowic (na zdjęciu). Fot. PAP / Andrzej Grygiel

Mimo deszczu i chłodu kilka tysięcy osób uczestniczyło w wieczornym nabożeństwie Drogi Krzyżowej na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie. Organizowana przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży droga rozpoczęła obchody Światowego Dnia Młodzieży.

Wraz z mieszkańcami miasta drogę śladami więźniów Majdanka przeszli abp Stanisław Budzik oraz biskupi Mieczysław Cisło i Artur Miziński. Wiernym towarzyszyły świadectwa byłych więźniów obozu oraz słowa z orędzia Benedykta XVI na Światowy Dzień Pokoju, poświęconego wychowaniu młodzieży do sprawiedliwości i pokoju.

O mijanych przez procesję miejscach opowiadała Beata Siwek-Ciupak z Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum na Majdanku, w nabożeństwie uczestniczył także wicedyrektor placówki Grzegorz Plewik.

Drogę Krzyżową przy pomniku ofiar Majdanka rozpoczął dźwięk Dzwonu Pokoju, zakończyło zaś błogosławieństwo przy mauzoleum z napisem „Los nasz dla was przestrogą”.

Majdanek to miejsce, gdzie ludzkie życie, ludzka godność została wtłoczona w błoto. Bł. Jan Paweł II nazwał kiedyś obóz w Auschwitz Golgotą naszych czasów, te słowa możemy odnieść również do tego miejsca, do tej Golgoty. Bo wszędzie gdzie cierpi człowiek, jest Chrystus, idzie jego drogą i niesie jego krzyż

– mówił na koniec abp Stanisław Budzik.

Każdy czas ma swoją Golgotę i każdy z nas ma swoją Golgotę, godzinę ciemności, kiedy skłonny jest wołać „Boże mój, czemuś mnie opuścił”? Wtedy wystarczy spojrzeć na krzyż, aby zaczerpnąć z jego mocy. Krzyż jest objawieniem Bożej miłości, bo miłość wymaga ofiary, dawania życia za drugiego człowieka, swojego czasu swoich zdolności, serca, wiedzy

– dodał. Metropolita podziękował zebranym za „wytrwałe kroczenie za krzyżem bez względu na trudne warunki atmosferyczne”. Wspominając akademicką drogę krzyżową, która tydzień temu przeszła ulicami miasteczka uniwersyteckiego dodał, że „młodzi jeszcze nie stracili wrażliwości na to, co piękne, co ważne, na prawdziwą miłość”.

Wikariusz biskupi ds. młodzieży ks. Marek Urban zaprosił zgromadzonych na dalsze obchody Światowego Dnia Młodzieży – spotkanie wokół nowej ewangelizacji w kościele Ducha św. w sobotę połączone ze świadectwami i modlitwą oraz na finałową mszę św. w niedzielę palmową w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem abp. Budzika.

 

Ulicami Warszawy przeszła Żoliborska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Wzięli w niej udział hutnicy, górnicy, żołnierze, kolejarze, policjanci i rzesze mieszkańców stolicy. Podczas nabożeństwa, które rozpoczęło się przy grobie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, modlono się m.in. o dobre owoce „nowej ewangelizacji” stolicy.

Od grobu ks. Jerzego krzyż nieśli kolejno przedstawiciele różnych stanów i grup zawodowych z całej Polski, samorządowcy oraz członkowie wspólnot czuwających przy grobie błogosławionego Męczennika. Jako pierwsi krzyż nieśli hutnicy, którzy przy drugiej stacji Drogo Krzyżowej przekazali go policjantom.

Na początku nabożeństwa wspomniano, że Warszawa została włączona do programu nowej ewangelizacji dwunastu europejskich miast zwracając uwagę na „sytuację kryzysu”, w jakim znalazł się nasz kontynent. „Módlmy się, aby Warszawa była miastem Boga”, zachęcił prowadzący modlitwę.

Uczestnicy Drogi Krzyżowej modlili się także w intencji władz stolicy i wszystkich piastujących urzędy publiczne, aby zawsze kierowali się dobrem człowieka, z także – za przyczyną bł. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawa – o licznych i gorliwych kaznodziejów dla tego miasta.

Uczestnicy nabożeństwa przeszli ulicami parafii pw. św. Stanisława Kostki: Felińskiego, Aleją Wojska Polskiego, ks. Jerzego Popiełuszki i Krasińskiego.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych