"Prof. Edward Ciupak, ojciec Magdaleny Środy, zajmował się dechrystianizacją Polski, a potem się nawrócił i zmarł przyjąwszy sakramenty"

Bogumił Łoziński

Nawrócenie marksisty

Prof. Edward Ciupak, ojciec prof. Magdaleny Środy, był marksistowskim socjologiem, który zajmował się dechrystianizacją Polski, a potem się nawrócił i zmarł przyjąwszy sakramenty. Historię jego przemiany opisuje Bogumił Łoziński w najnowszym numerze Gościa Niedzielnego.

Nawrócenie prof. Ciupaka przykuwa uwagę opinii publicznej z kilku powodów. W okresie PRL był on znanym marksistowskim socjologiem, który walczył z Kościołem, a obecnie robi to jego córka prof. Magdalena Środa. Jednak w pewnym momencie swojego życia powrócił on do Kościoła i zmarł przyjąwszy sakramenty. Dla człowieka wierzącego właśnie nawrócenie, a nie fakt walki z Kościołem, jest najistotniejsze. Pokazuje bowiem, że Bóg nie odrzuca żadnego człowieka, nawet takiego, który walczy z wiarą i traktują ją jako wytwór kultury, który trzeba zastąpić światopoglądem laickim. Warto zwrócić uwagę na pozytywną rolę jaką w przemianie prof. Ciupaka odegrała jego żona Ewa, a także modlitwa jego mamy. Stosunek profesora do ostrych ataków na Kościół ze strony jego córki Magdaleny i sposób w jaki je interpretuje, skłania do refleksji nad podejściem do jej postawy również w kategoriach wiary, a w konsekwencji modlitwy o jej przemianę.

Profesor przed śmiercią wyspowiadał się, przyjął Komunię św. i sakrament namaszczenia chorych. W momencie śmierci trzymał w rękach krzyż.

- Prof. Ciupak z pewnością poszedł do Pana pojednany, a Bóg ma swoją ekonomię zbawiania każdego człowieka. Dla Kościoła to duża radość, że powrócił do Boga – mówi o. Kazimierz Lorek, który służył prof. Ciupakowi posługą religijną w ostatnich latach życia.

Cały artykuł Bogumiła Łozińskiego pt. Nawrócenie Marksisty” w najnowszym numerze Gościa Niedzielnego.

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...