FM PiS powiatu krośnieńskiego. "Tak jak protestujący jestem zaniepokojony zmianami zachodzącymi w oświacie"

Oświadczenie

Dzisiaj mija ósmy dzień od rozpoczęcia protestu głodowego przez byłych opozycjonistów w czasach PRL (działaczy Solidarności i Niezależnego Zrzeszenia Studentów). Protestują oni przeciw drastycznemu zmniejszeniu liczby godzin historii i języka polskiego w szkołach ponadgimnazjalnych. Jak wszyscy doskonale wiemy, te dwa przedmioty, bardziej niż wszystkie pozostałe, kształtują w młodych ludziach postawę patriotyczną i formują przyszłego,  świadomego obywatela państwa. Człowiek, który zna historię swojego narodu, zwłaszcza tę najnowszą, może łatwiej zrozumieć otaczającą go rzeczywistość. Procesy społeczne i polityczne, które dzisiaj w Polsce obserwujemy są bowiem następstwem wydarzeń sprzed 20, 30 i 40 lat. Bez wiedzy i dogłębnej oraz rzeczowej analizy wydarzeń z historii najnowszej nie jesteśmy w stanie zrozumieć dzisiejszych poczynań polityków, dziennikarzy czy hierarchów Kościoła.

Ta dramatyczna decyzja, o podjęciu protestu głodowego w kościele św. Stanisława Kostki w Krakowie, godna jest jak najszerszego poparcia, przede wszystkim ze strony środowisk naukowych, ale także organizacji pozarządowych oraz wszystkich tych, którym właściwe wychowanie młodzieży jest bliskie.  Jest ona jednocześnie wydarzeniem bez precedensu w ponad 20 letniej historii wolnej Polski. Niejednokrotnie byliśmy świadkami głodówek, które najczęściej były formą walki o wyższe wynagrodzenia i poprawę sytuacji finansowej danej grupy zawodowej. W tej szczególnej sytuacji protestujący nie domagają się jednak żadnych osobistych korzyści.  Ci sami ludzie, którym nie tak dawno temu ówczesna władza ludowa wypowiedziała wojnę, wyprowadzając przeciw nim  żołnierzy z koszar, czołgi i wozy pancerne, znów musieli podjąć walkę. Walkę w "wolnej" Polsce o Polskę naprawdę WOLNĄ. Tak jak i wtedy, znów ryzykują zdrowiem a nawet życiem. Przykre jest to, że mimo upływu tak długiego czasu, nikt z odpowiedzialnych za tę szkodliwą reformę nie pochylił się nad postulatami protestujących i nie podjął z nimi dialogu. Okazano w ten sposób arogancję nie tylko wobec tych, którzy  ryzykują nieodwracalną utratą zdrowia, ale wobec wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy popierają protest, a których Panowie Leszek Jaranowski, Adam Kalita, Bogusław Dąbrowa - Kostka, Ryszard Majdzik, Marian Stach i Grzegorz Surdy reprezentują.

Tak jak protestujący jestem zaniepokojony zmianami zachodzącymi w oświacie oraz brakiem odpowiedzi ze strony MEN na wcześniejsze listy otwarte i petycje różnych środowisk, dlatego w imieniu Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości w powiecie krośnieńskim, jako jego przewodniczący, udzielam protestującym pełnego wsparcia i zapewniam o podjęciu wszelkich możliwych kroków mających na celu nagłośnienie tej sprawy. Będę również apelował do władz krajowych naszej partii o zajęcie jednoznacznego stanowiska popierającego protest. Jednocześnie podpisuję się pod postulatem zawieszenia rozporządzenia MEN, które ogranicza w szkołach m.in. naukę historii.

Przewodniczący FM PiS powiatu krośnieńskiego

Grzegorz Nieradka

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych