"Kurier Wileński": Polacy mówią „nie” polityce lituanizacji. "Z dziada pradziada Polakami. I Polakami będą nasze dzieci"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. wPolityce.pl, Kurier Wileński
Fot. wPolityce.pl, Kurier Wileński

Siedem tysięcy osób wyszło w sobotę na ulice Wilna, aby powiedzieć – „Stop likwidacji oświaty mniejszości narodowych” - podaje wydawany w Wilnie "Kurier Wileński".

Gazeta podkreśla, że wbrew obawom, że podczas akcji protestacyjnej zorganizowanej przez Komitety strajkowe szkół polskich na Litwie może dojść do zamieszek nie odnotowano żadnych poważnych incydentów. Imponujący był za to zasięg protestu:



„Boże oni idą i idą. Początek kolumny już chyba, że na placu Kudirki, a tu jeszcze nie widać jej końca, rozciągnęła się chyba, że na kilka kilometrów” – takie komentarze gapiów było słychać w sobotnie popołudnie w centrum Wilna.

Wielotysięczny pochód w którym szli przedstawiciele wszystkich rejonów i gmin zamieszkałych przez Polaków, przedstawiciele Kłajpedy, litewskich związków zawodowych pracowników oświaty, w południe ruszył główną ulicą Wilna, aleją Gedymina spod gmachu Sejmu, aby dotrzeć na plac Kudirki pod siedzibę rządu Litwy, gdzie odbył się wiec.

Akcja protestacyjną przeprowadzono w pierwszą rocznicę przyjęcia ustawy o oświacie, która zdaniem Polaków jest początkiem końca nauczania na Litwie w językach mniejszości narodowych: po polsku, rosyjsku i białorusku.

Wbrew twierdzeniom litewskich kręgów nacjonalistycznych akcja protestacyjna Polaków nie była wymierzona przeciwko Litwie. „To nie jest akcja przeciwko Litwie, to protest przeciwko obecnej liberalno – konserwatywnej koalicji” — oświadczył na wiecu Waldemar Tomaszewski.

"Kurier Wileński" przypomina, że największy niepokój wywołuje zapis ustawy zakładający, że w ciągu dwóch lat ma być ujednolicony egzamin z języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych oraz w szkołach litewskich. W ciągu dwóch lat uczniowie obecnych 10 klas szkół polskich muszą opanować program na przerobienie którego uczniowie szkół litewskich mieli 10 lat. Stanowi to 800 godzin różnic programowych z uczniami ze szkół litewskich.

Nowa ustawa zakłada, także, że od września w szkołach mniejszości narodowych na Litwie, lekcje dotyczące historii Litwy, geografii Litwy, a także poznania świata w częściach dotyczących Litwy mają być wykładane w języku litewskim. W litewskim języku w całości ma być wykładamy przedmiot: podstawy wychowania patriotycznego. Dotychczas nawet za rządów sowieckich wszystkie przedmioty w polskich szkołach na Litwie z wyjątkiem języka litewskiego oraz języków obcych były wykładane po polsku. Zgodnie z nową ustawą mają także być zamykane szkoły polskie w wiejskich miejscowościach zostawiając tam szkoły litewskie. Jak obliczono z obecnych  110 szkół polskich pozostanie zaledwie 60. Ma to wszystko przyczynić się do szybkiej lituanizacji Wileńszczyzny zamieszkałej w większości przez Polaków.

Polacy na Litwie nie godzą się jednak na taki stan rzeczy.

Z dziada pradziada byliśmy Polakami i ja chcę, żeby Polakami zostali również nasze dzieci, chcę aby mogli zdobyć normalne wykształcenie w języku ojczystym – po polsku. Nie pozwalają nam na to więc musimy walczyć

– powiedziała „Kurierowi” Dorota Drobicz która przyjechała na wiec z Ejszyszek w rejonie solecznickim.

Dlaczego tu jestem? Mam dwóch synów ich przyszłość w dużej mierze zależy od tego czy dzisiaj uda nam się obronić swoje prawa. Jako ojciec nie mogę pogodzić się, że oni już od dziecka ustawowo stają się obywatelami drugiej kategorii. Ustawa zakłada, że do egzaminu maturalnego z litewskiego będą musieli przygotować się zaledwie w dwa lata w odróżnieniu od ich rówieśników ze szkół litewskich, którzy mieli na to 10 lat. Co więcej litewski nie jest ich językiem ojczystym. Owszem jestem za tym, aby moje dzieci doskonale znali język litewski, ale nie można do tego zmuszać w taki sposób jaki robi ten rząd

– powiedział „Kurierowi” Zygmunt Sienkiewicz ze wsi Awiżenie w rejonie wileńskim.

W przyjętej podczas wiecu rezolucji zażądano odwołania nieprzychylnych dla szkół mniejszości narodowych zapisów w ustawie oświatowej. Rezolucja została przekazana do kancelarii rządu.

gim, źródło: Kurier Wileński

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych