Nasz wywiad. Krzysztof Czabański: establishment III RP drastycznie ogranicza wolności obywatelskie, łamiąc w ten sposób Konstytucję

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

wPolityce.pl: Przede wszystkim serdecznie gratulujemy organizacji Federacji Mediów Niezależnych. Jaka była idea tego przedsięwzięcia? Jaki cel?

KRZYSZTOF CZABAŃSKI, dziennikarz, publicysta, w PRL opozycjonista, były prezes Polskiego Radia: Dziękuję. Od ładnych kilku lat widzimy rozrastanie  się niezależnego obiegu medialnego, można wręcz mówić o mediach alternatywnych  wobec tradycyjnych stacji radiowych, telewizyjnych i gazet. W interesie mediów niezależnych jest dbać o pełną  wolność słowa i o uczciwe warunki konkurencji na rynku medialnym. Inaczej władze państwowe do spółki z oligopolami medialnymi, dominującymi dziś w Polsce, wyduszą wszystkich, którzy stanowią dla nich zagrożenie. Już starają się to robić, czego przykładem odmowa koncesji dla Telewizji Trwam, czy w ogóle – wbrew możliwościom, jakie stwarza współczesna technologia komunikacyjna – utrzymywanie systemu koncesji i zezwoleń. To są narzędzia, którymi establishment III RP drastycznie ogranicza wolności obywatelskie. De facto, łamiąc w ten sposób  Konstytucję RP.

 

FMN zapowiada Kongres Mediów Niezależnych. Kiedy do niego dojdzie, gdzie i jak będzie przebiegał?

Na 12 maja zwołaliśmy Kongres Mediów Niezależnych, który odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ulicy Foksal w Warszawie. Chcemy na tym Kongresie ustalić główne zadania, które stoją przed ludźmi zainteresowanymi wolnością słowa w Polsce i niezależnością oraz pluralizmem mediów. Następnie będziemy zabiegać u opinii publicznej  o poparcie naszych postulatów i wymagać od polityków podjęcia stosownych działań.

 

Czy jeszcze można się włączyć w prace FMN?

Oczywiście, przyda się każda para rąk  i każda szara komórka. Ale od razu podkreślę,  żeby nie było nieporozumień. Nie zakładamy stowarzyszenia dziennikarzy. Jest przecież Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, jest Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich… Po co mnożyć byty? Apelujemy do wszystkich zainteresowanych: wstępujcie do SDP lub do KSD, tam pomóżcie w ciężkiej społecznej pracy na rzecz środowiska. My, Kongres Mediów Niezależnych, chcemy grupować przedsięwzięcia medialne, nie – osoby indywidualne; chcemy być czymś w rodzaju izby gospodarczej.

 

Seweryn Blumsztajn z "Gazety Wyborczej" zapowiada Towarzystwo Dziennikarskie. Jak pan to ocenia?

Każdy grzesznik ma prawo do nawrócenia się, każdy może spostrzec, że błądził i każdy ma prawo podjąć działania naprawcze. Tym bardziej nie odmawiam takiego prawa Sewerynowi Blumsztajnowi, zwłaszcza, że jest to człowiek, który w przeszłości położył duże zasługi dla wolnego słowa i w ogóle dla walki o demokratyczną Polskę. Jak przeczytałem, w tej grupie znajdują się  między innymi  Teresa Torańska i Jacek Żakowski. Ta dwójka to wybitni dziennikarze i wprawdzie  bardzo różnię się z nimi poglądami politycznymi, ale chcę wierzyć, że kierują się poczuciem dobra wspólnego, czyli chcą mediów, przestrzegających zasad dobrego rzemiosła i etyki, a jeśli chodzi o media publiczne – sądzą, że powinny one służyć misji publicznej. Jeśli tak, to nie byłoby już najgorzej.

Czytaj: Komunikat Federacji Mediów Niezależnych o zwołaniu w maju 2012 roku w Warszawie Kongresu Mediów Niezależnych

Rozm. gim

Autor

Nowy portal informacyjny telewizji wPolsce24.tv Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych