Benedykt XVI na otwarcie Zjazdu Gnieźnieńskiego: "Bierność, która była zawsze postawą nie do przyjęcia, dziś jeszcze bardziej staje się winą"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. PAP / Adam Ciereszko
Fot. PAP / Adam Ciereszko

Wniesieniem krzyża i modlitwą duchownych: katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego rozpoczął się w Gnieźnie IX Zjazd Gnieźnieński. Do niedzieli o roli i miejscu chrześcijan w Europie obywatelskiej dyskutować będą duchowni i liderzy ruchów i stowarzyszeń chrześcijańskich, politycy, ludzie kultury i nauki, a także działacze organizacji charytatywnych.

Jak podkreślił dominikanin o. Marek Pieńkowski w Zjeździe Gnieźnieńskim biorą udział przedstawiciele wielu Kościołów chrześcijańskich. „Wspólnie chcemy budować jedną Polskę i jedną Europę” – mówił.

Uczestników w imieniu gospodarza zjazdu prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i swoim własnym witał abp Henryk Muszyński, przewodniczący zjazdu i jak sam o sobie powiedział „weteran dotychczasowych kongresów”. Emerytowany arcybiskup gnieźnieński wyraził radość, że „tak wielu znakomitych przedstawicieli ludzi nauki, kultury i życia publicznego z Polski i zagranicy przyjęło zaproszenie do udziału w tegorocznym Zjeździe Gnieźnieńskim.”

Prymas senior życzył również obecnym „by Zjazd był dla nich błogosławionym czasem duchowego i intelektualnego ubogacenia, pozwolił zdobyć cenne doświadczenia i zaowocował nowymi inicjatywami i przyniósł bogate owoce w codziennym życiu i posłudze.”

Słowa pozdrowień do uczestników kongresu skierował także prawosławny arcybiskup wrocławski Jeremiasz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Nawiązując do hasła zjazdu podkreślił, że budowanie społeczeństwa sprawiedliwego i zamożnego jest niemożliwe bez mądrej, wytrwałej i ofiarnej pracy wszystkich jego obywateli, zwłaszcza tych, którzy sprawują władzę.

Nawiązując do historii podkreślił, że próby ustanowienia dominacji jednej religii i jednego wyznania prowadziły zawsze do krwawych wojen. Jeszcze więcej nieszczęść spowodowały próby stworzenia społeczeństwa bezbożnego. „Chrześcijańska odpowiedź na postawione uczestnikom zjazdu pytanie wymaga nawrócenia, pojednania, przemyślenia na nowo i skierowania całego wysiłku umysłu i ciała na poznanie Chrystusa. Wszystko inne jest drugorzędne” - mówił abp Jeremiasz.

W zjeździe bierze udział wielu znamienitych gości. Obecny jest m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, kard. Stanisław Ryłko – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski i ks. Jan Martyniak – arcybiskup Archieparchii Przemysko-Warszawskiej Kościoła Bizantyńsko-Ukraińskiego oraz zwierzchnicy i delegaci Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Do udziału w trzydniowym spotkaniu zaproszono znanych polityków m.in. prof. Jerzego Buzka i premiera Tadeusza Mazowieckiego, duchownych Kościołów chrześcijańskich, liderów organizacji kościelnych i pozarządowych, ludzi nauki i kultury. Według szacunków organizatorów w kongresie weźmie udział łącznie ok. 800 uczestników. Są wśród nich także Niemcy i obywatele krajów byłego ZSRR.

Oficjalnie zjazd zainaugurowali prezydent Bronisław Komorowski oraz Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Pozdrowienia do uczestników zjazdu skierował także papież Benedykt XVI.

Witając prezydenta oraz uczestników zjazdu Prymas wyraził przekonanie, że tegoroczny kongres „na trwałe zapisze się nie tylko w królewskim i prymasowskim Gnieźnie, ale także w rzeczywistości polskiej i europejskiej”.

W czasie tegorocznego zjazdu podjęty zostanie ważny i niezmiernie aktualny temat roli i miejsca chrześcijan w obywatelskiej Europie. W czasie wykładów, debat i dyskusji pragniemy zastanowić się nad tym, co zrobić, by zaangażowanie chrześcijan w kształtowanie struktur i obszarów życia społecznego, politycznego oraz kulturalnego było bardziej świadome i intensywne, oraz by prowadziło do budowania społeczeństwa prawdziwie obywatelskiego. Wydaje się to bardzo ważne zwłaszcza dziś, kiedy w całej Europie przeżywamy swoisty kryzys świadomości obywatelskiej

Wyraził również przekonanie, że tematyka tegorocznego Zjazdu Gnieźnieńskiego „wychodzi naprzeciw oczekiwaniom świadomych obywateli oraz tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za życie społeczne i polityczne”.

Życzę, by modlitwa i podejmowana refleksja intelektualna pomogły nam wszystkim zrozumieć, że każdy z nas może wnieść twórczy wkład w życie obywatelskie we wszystkich jego wymiarach.

– mówił na koniec Prymas Polski.

Bronisław Komorowski dziękując za zaproszenie i umożliwienie objęcia patronatem tego wydarzenia podkreślił, że jest ono dla niego szczególnie ważne, bo „czuje się cząstką pokolenia, które uwierzyło i uznało za rzecz arcyważną wprowadzenie procesów ekumenicznych”.

Dla mojego pokolenia jest to cząstka naszej identyfikacji z Janem Pawłem II

– mówił prezydent.

Uczestnicy wysłuchali także przesłania papieża Benedykta XVI, które odczytał nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Jego Ekscelencja

Ks. Arcybiskup Józef Kowalczyk

Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski

W imieniu Jego Świątobliwości Benedykta XVI pragnę zapewnić Waszą Ekscelencję, organizatorów i uczestników IX Zjazdu Gnieźnieńskiego o duchowej jedności i modlitewnym towarzyszeniu.

Tematem tegorocznego Zjazdu jest "Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan". Wykłady i debaty będą zatem koncentrowały się wokół zagadnienia obywatelskiego charakteru współczesnych struktur społecznych, narodowych i międzynarodowych, a więc czynnego i odpowiedzialnego udziału wszystkich obywateli w kształtowaniu nie tylko politycznej i gospodarczej rzeczywistości, ale również duchowego oblicza kontynentu. W tym kontekście nie może zabraknąć refleksji nad zadaniami, jakie stają przed każdym, kto przyznaje się do Chrystusa i do systemu wartości zbudowanego na gruncie jego Ewangelii.

Chrześcijaństwo, choć ukierunkowuje człowieka ku wieczności, nie zwalnia go od troski o rzeczywistość doczesną, co więcej zachęca do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym w duchu miłości Boga i bliźniego. Dlatego wciąż aktualne jest przekonanie, jakie błogosławiony Jan Paweł II wyraził w adhortacji "Christifideles laici", "nowe sytuacje - zarówno w Kościele, jak i w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym i kulturalnym domagają się dzisiaj ze szczególną siłą zaangażowania świeckich katolików. Bierność, która była zawsze postawą nie do przyjęcia, dziś jeszcze bardziej staje się winą. Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności" (n. 3).

Ojciec Święty prosi Boga, aby światło Ducha Świętego towarzyszyło wszystkim uczestnikom kongresowych spotkań, by twórcza refleksja była dla wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli impulsem do skutecznego działania na rzecz dobra wspólnego Europejczyków. Wszystkim z serca udziela swego apostolskiego błogosławieństwa.

Watykan, 12 marca 2012 r.

Tarcisio kardynał Bertone, sekretarz stanu

Podczas oficjalnego otwarcia zjazdu wspominano także nieżyjących już uczestników poprzednich kongresów m.in. śp. Lecha Kaczyńskiego i ofiary katastrofy smoleńskiej oraz śp. abp. Józefa Życińskiego.

KAI , znp

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych