W drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej w Warszawie odbędzie się kolejna, druga już edycja Kongresu "Polska - Wielki Projekt". Eksperci i politycy, w tym szef PiS Jarosław Kaczyński, mają na nim rozmawiać nt. wyzwań, przed jakimi staje dziś Polska. Jednym z tematów Kongresu będzie próba odpowiedzi na pytanie o zdolność państwa polskiego do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom. Organizatorami kongresu są, obok Instytutu Sobieskiego, również Ośrodek Myśli Politycznej z Krakowa oraz Fronda. O przygotowaniach do kongresu mówi portalowi wPolityce.pl Paweł Szałamacha, związany z Instytutem Sobieskiego.
II edycja Kongresu "Polska - Wielki Projekt odbędzie się w dwóch częściach - pierwsza - 10 kwietnia, w 2. rocznicę katastrofy smoleńskiej i druga miesiąc później, w dniach 11-12 maja. Tak, jak i w zeszłym roku będzie koncentrować się na najważniejszych wyzwaniach, na najważniejszych problemach naszego kraju, m.in. nad polską polityką zagraniczną, nad miejscem naszego kraju w Europie, nad polityką gospodarczą, nad sposobem budowania wolnych mediów, czy elit odpowiedzialnych za państwo
Druga edycja, choć będzie nawiązywała do pierwszej, to jednak będzie się pod wieloma względami różniła od pierwszej.
W drugiej edycji będą zupełnie nowe tematy. W zeszłym roku, przykładowo nie mieliśmy panelu dotyczącego ochrony zdrowia czy problemów wsi i polityki rolnej a w tym roku tematy te znalazły się w programie. Chodzi o to, żeby co roku rozważać i przedstawiać opinii publicznej te sprawy, które są przede wszystkim aktualne, a dla których np. zabrakło miejscach w latach poprzednich.
W tym roku na inaugurację Kongresu wybrano datę 2. rocznicy tragedii smoleńskiej.
10 kwietnia jest taką datą przełamującą nienajlepszą historię Polski. 10 kwietnia uwidoczniły się tak naprawdę słabości tej konstrukcji państwowej, a jednocześnie ujawniły się pewne postawy - z jednej strony postawy szlachetne, a z drugiej postawy niegodne. I to jest ewidentny powód wyboru tej daty.
Lista osób, które będą prelegentami i uczestnikami paneli jest w trakcie uzgodnień i ustaleń.
Przykładowo mogę powiedzieć, że planowane jest wystąpienie pani dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej w sprawie polityki dotyczącej obszarów rolnych, planowane jest wystąpienie pana dr. Krzysztofa Krajewskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie polityki zdrowotnościowej, a 12 maja zabierze głos prof. Zdzisław Krasnodębski. Jak widać, uczestniczący w Kongresie paneliści będą z pewnością "pierwszej jakości".
Podczas pierwszej edycji kongresu, w maju ub. roku, referaty wygłosili m.in. socjolog prof. Jadwiga Staniszkis, socjolog dr Jarosław Flis, socjolog prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS prof. Ryszard Legutko oraz politolog, obecnie poseł PiS dr Krzysztof Szczerski. Prelegenci próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak powinna wyglądać polska droga do nowoczesności i na czym polega projekt "konserwatywnej modernizacji Polski". Gośćmi kongresu byli politycy PiS, w tym prezes Kaczyński.
not. JaSt
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/128228-polska-wielki-projekt-w-tym-roku-w-2-rocznice-tragedii-smolenskiej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.