Pierwsza "zdalna" habilitacja na toruńskim uniwersytecie

Pierwsza w Polsce procedura habilitacyjna w trybie wideokonferencji odbyła się na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. "Zdalne" habilitacje wprowadzono w ramach reformy systemu nauki i szkolnictwa wyższego.

Oficjalne obrady komisji habilitacyjnej odbyły się w ubiegłą środę po raz pierwszy dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych. Komisja liczyła siedem osób, wywodzących się z pięciu ośrodków naukowych, więc w tradycyjnym systemie musielibyśmy wybrać jeden z tych ośrodków, a pozostali uczestnicy musieliby poświęcić dzień lub dwa, by w tych obradach uczestniczyć

- wyjaśnił w poniedziałek dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Sławomir Plaskacz.

Posiedzenie komisji w trybie wideokonferencji umożliwiły znowelizowane niedawno przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym, która teraz dopuszcza taką formę posiedzenia. Jak podkreślają władze toruńskiej uczelni, habilitacja zorganizowana przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika była pierwszą odbytą w tej formie w kraju.

Wideokonferencja możliwa była dzięki wykorzystaniu nowoczesnego systemu audiowizualnego Platon, w który wyposażono dotychczas 22 ośrodki naukowe w Polsce. Wart ponad 82 mln zł system, który w większości sfinansowano ze środków UE, zostanie w pełni uruchomiony w połowie 2012 roku.

Jak poinformował Tomasz Wolniewicz z uczelnianego centrum informatycznego toruńskiej uczelni, mimo że system Platon jest jeszcze wdrażany, to jego możliwości są już w znacznym stopniu wykorzystywane przez instytucje naukowe, które uczestniczą w tym przedsięwzięciu. Poprzez wideokonferencje omawiane są np. sposoby rozwiązywania problemów technicznych w uruchamianiu platformy.

Trwają czasami nawet po kilka godzin i system znakomicie się sprawdza. W Toruniu wielokrotnie korzystaliśmy już z możliwości Platona na nasze własne potrzeby, a habilitacja jest pierwszym wyjściem w kierunku szerszego środowiska

- wyjaśnił Wolniewicz.

Na co dzień możliwości Platona są wykorzystywane na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w ramach  zajęć prowadzonych w trybie e-learningu oraz do konsultacji wykładowców ze studentami czy wirtualnych spotkań wykładowców we własnym gronie.

 

PAP, mall

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...