Jaka Europa Środkowa w jakiej Unii Europejskiej? Czy rządzą nami Niemcy i Rosjanie? Dyskusje Ośrodka Myśli Politycznej

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Ośrodek Myśli Politycznej zaprasza na dwie dyskusje

Czwartek, 1 marca, 16.00, Herbewo, ul. Lubelska 29 (VI piętro), Kraków

 

Jaka Europa Środkowa, w jakiej Unii Europejskiej?

Analiza zmian w UE i regionie z perspektywy interesów Rumunii i Polski oraz współpracy tych państw

 

Wystąpią:

Gabriel Bârtaş (MSZ Rumunii, były ambasador Rumunii w Polsce)

Kazimierz Michał Ujazdowski (poseł na Sejm RP)

Artur Wołek (Instytut Studiów Politycznych PAN)

Dyskusję prowadzi Mirosław Sanek

Zagadnienia:

- w jaką stronę ewoluuje politycznie i ideowo Unia Europejska?

- czy scenariusz rozpadu Unii Europejskiej powinien być poważnie brany pod uwagę, a jeśli tak, jak się na niego przygotować?

- czy zasadne są opinie, że kształt polityki UE jest coraz bardziej zależny od woli najsilniejszych jej członków, zaś głos państw średnich i małych przestaje być brany pod uwagę?

- czy ostatnie decyzje polityczne zapadające w Unii Europejskiej są korzystne dla państw środkowoeuropejskich? Czy można w ogóle próbować dokonywać takich ocen dla całego regionu, czy raczej należy rozpatrywać to indywidualnie dla poszczególnych krajów, gdyż ich interesy zbyt się różnią, aby ich sytuację w obrębie UE uogólniać?

- czy za realistyczną można uznać koncepcję, wedle której państwa środkowoeuropejskie – Rumunia, Czechy, Węgry, Słowacja, Polska – mogą w wielu kluczowych dla nich sprawach zajmować wspólne stanowisko w ramach UE i forsować w ten sposób swoje interesy, nawet jeżeli będą one sprzeczne z interesami tzw. starych członków Unii?

- co może sprzyjać zacieśnianiu współpracy środkowoeuropejskiej – w tym zwłaszcza polsko-rumuńskiej – a co może stanowić ku temu przeszkodę?

- czy kraje środkowoeuropejskie – w tym zwłaszcza Polska i Rumunia – mają wspólne interesy w dziedzinie bezpieczeństwa, a jeśli tak, jak najefektywniej mogą je realizować: poprzez UE, poprzez NATO, czy poprzez relacje bilateralne?

- jaka jest obecna rola Rosji w kształtowaniu realiów geopolitycznych w Europie Środkowej?

- czy zaangażowanie Rumunii w projekt tarczy antyrakietowej sprzyja realnemu wzmocnieniu obecności USA w regionie i jakie są jego konsekwencje dla układu sił w Europie Środkowej?

- czy państwa środkowoeuropejskie mają odpowiednie instrumenty, aby realnie skłaniać Ukrainę i Mołdowę do obrania prozachodniego – a zarazem zgodnego z interesami – kierunku polityki zagranicznej?

www.omp.org.pl

www.usa-ue.pl

*****

 

Poniedziałek, 5 marca, 17.00, Herbewo, ul. Lubelska 29 (VI piętro), Kraków

CZY RZĄDZĄ NAMI NIEMCY I ROSJANIE?

Wpływ Niemiec i Rosji na europejską politykę i życie intelektualne oraz jego skutki dla polski

 

Wystąpią:

Prof. ZDZISŁAW KRASNODĘBSKI, autor wydanej przez Ośrodek Myśli Politycznej książki poświęconej niemieckiej polityce i kulturze pt. „Zwycięzca po przejściach”

Prof. ANDRZEJ NOWAK

Dr hab. ARKADY RZEGOCKI

 

Zapraszamy!

 

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych